Kamienica Kościuszki 26 Kraśnik

i

Autor: Dominik Szulc, www.facebook.com/opiekunwkrasniku/

Jak będzie wyglądać izba pamięci, która powstanie w kamienicy przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku?

2020-10-28 6:21

Trwają prace nad modernizacją kamienicy przy ulicy Kościuszki 26 w Kraśniku. Po zakończonym remoncie mają się tam znaleźć sale wielofunkcyjne i dydaktyczne, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej czy gabinety lekarskie.

ESKA XD #007

W planach jest także stworzenie izby pamięci, w której wystawione mają zostać zabytki, które archeolodzy znaleźli podczas prowadzonych na terenie kamienicy badań. Stworzenie takiego miejsca zakłada powstały w 2015 roku projekt modernizacji budynku. Choć wiadomo, że izba pamięci powstanie, to nadal brakuje koncepcji, w jaki sposób będzie ona wyglądać. Mówi o tym Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego Dominik Szulc:

W tej części projekt został wysoce nieprzemyślany, począwszy od tego, że zaplanowano kupno tylko kilku gablot na potrzeby tej izby, a skończywszy na tym, że nie przewidziano, co się w nich znajdzie, a nawet nie założono, co właściwie ma ona upamiętniać.

W związku z tym Dominik Szulc przekazał Radzie Miasta oraz burmistrzowi Kraśnika projekt izby pamięci, który wykonał wraz z archeologami oraz projektantami wnętrz. Pomysł zakłada, aby w piwnicy budynku przy ulicy Kościuszki 26 stworzyć m.in. częściowo multimedialne wystawy poświęcone średniowiecznemu życiu Kraśnika czy historii kamienicy z czasów, gdy była ona siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa. Projekt opiewa na kwotę około 90 tysięcy złotych. Czy środki te zostaną przyznane przekonamy się po uchwaleniu budżetu Kraśnika na 2021 rok.

Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?