Przypomnijmy, wnioski można składać od 1 lutego. Okres świadczeniowy potrwa natomiast od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski można złożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na smartfony lub tablety. Pieniądze przysługują na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać kasę, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną.
– Już o północy 1 lutego rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy. Wszystko działa prawidłowo – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.
Wniosek można również wypełnić na komputerze, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych. Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną – jeśli bank uruchomił taką usługę, a zdecydowana większość banków, w tym te najbardziej popularne, tak zrobiła. Jeżeli klient lub klientka złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy go automatycznie. Zrobi to na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku o 500+.
Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.
Polecany artykuł: