Fundusze Szwajcarskie

i

Autor: Artur Mazurek

Inwestycje

Nie udało się z koronami norweskimi to teraz czas na franki. Kraśnik postara się o środki z Funduszy Szwajcarskich

2024-03-07 23:43

Ponad 130 średnich miast z Polski może liczyć na wsparcie z Funduszy Szwajcarskich. Właśnie ogłoszono nabór projektów, które mają poprawić atrakcyjność mniejszych miejscowości. O dofinansowanie postara się także Kraśnik, który w przeszłości nieskutecznie starał się o dotację z Funduszy Norweskich.

Do wydania jest ponad 320 milionów franków szwajcarskich. Samorządy mogą przeznaczyć te środki na bardzo zróżnicowane inwestycje.

O szczegółach mówi ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz:

Idea jest taka, żeby uczynić miasta lepszym, jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do życia. Taka definicja pozwala zarówno przeznaczać środki na takie inwestycje infrastrukturalne czy inwestycje związane z zieloną transformacją różnego rodzaju. To może być renowacja jakichś ważnych miejsc dla życia kulturalnego czy życia społecznego danego miasta.

W ogłoszeniu drugiego naboru wziął udział także ambasador Szwajcarii Fabrice Filliez:

Mieszkańcy powinni być i są centralnym punktem w tych programach. Samorządy mogą samodzielnie decydować, na co zostaną przeznaczone pieniądze.

O dotację może starać się między innymi Kraśnik, gdzie ogłoszono nabór projektów. Wcześniej to miasto starała się o wsparcie z funduszy norweskich jednak się nie udało, ale urzędnicy liczą, że teraz będzie inaczej.

Na co mogą być przeznaczone te środki w Kraśniku? O tym mówi burmistrz Wojciech Wilk:

Myślę, że dzięki tym środkom jesteśmy w stanie zrealizować kilka kluczowych zadań i projektów. Jesteśmy w stanie podnieść poziom życia mieszkańców.  Chodzi mi o środowisko naturalne, infrastrukturę, pomoc społeczną, transport publiczny. Myślę, że to wszystko przyczyni się do tego, że mieszkańcom takich miast jak Kraśnik na pewno będzie się żyło lepiej, wygodniej.

Operacja obrzęku chłonnego

Miasta mogą liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 100 proc. wydatków. Finalnie, na wysokość wsparcia w każdym przypadku będą miały wpływ przepisy o pomocy publicznej.

Nabór będzie dwuetapowy. Miasta mają czas do do 16 grudnia 2024 roku na złożenie wstępnych propozycji projektów, a później, po wyborze finalistów, 5 miesięcy na ostateczne przygotowanie swoich przedsięwzięć. Miastom  w przygotowaniu i realizacji projektów pomogą eksperci ze Związku Miast Polskich i ze Szwajcarii. Ostatecznie na dofinansowanie może liczyć kilkanaście miast.

 Wszystkie informacje dostępne są na stronie Programu.