Na początku rozwojowi miasta sprzyjał ruchliwy szlak handlowy łączący stolicę Polski - Kraków z Litwą i Rusią. Następnie polski władca wydał postanowienie, na mocy którego szlak kupiecki z Sandomierza do Lublina przebiegał przez Urzędów. Wówczas też rozwijał się cech sukienniczy, a kilkanaście lat później cech tkacki.
W XVI w. w Urzędowie istniało wiele cechów rzemieślniczych: kuśnierze, kowale, złotnicy, rzeźnicy, iglarze, siodlarze i wielu innych. W 1582 r. odnotowano 107 rzemieślników.
Zabytki
Gmina Urzędów może pochwalić się także bogatym dziedzictwem kulturowym i zabytkami. Do najważniejszych należy z pewnością XVIII-wieczny kościół parafialny pw. św. Marcina z charakterystycznym, drewnianym dzwonnicą oraz kamiennym ołtarzem. Ponadto, w Urzędowie znajduje się wiele innych zabytków i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, aby poznać historię i kulturę tego regionu.
To tylko część bogatej historii związanej z Urzędowem. A Wy jak dobrze znacie tę gminę? Mieszkacie tu czy może stąd pochodzicie? A może po prostu odwiedziliście te tereny przypadkiem? Urzędów kryje za sobą kilkusetletnią historię. Uważacie, że dobrze ją znacie? Sprawdźcie to w naszym QUIZie: