Muzeum 24. Pułku Ułanów

i

Autor: Urząd Miasta w Kraśniku Tak po modernizacji prezentuje się Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku

100 lat temu do Kraśnika przybył 24. Pułk Ułanów

2022-04-21 13:12

4 kwietnia minęło 100 lat od kiedy w Kraśniku zaczął stacjonować 24 Pułk Ułanów. Żołnierze na co dzień przebywali w opuszczonych koszarach carskich przy ulicy Urzędowskiej. Do dzisiaj w naszym mieście ciągle żywe są tradycje pułku. Kultywuje je między innymi Muzeum Regionalne.

Co roku w naszym mieście odbywa się też Święto Pułkowe.

A jak wyglądały początki ułanów w Kraśniku? O tym mówi Mateusz Chaberek, pracownik Muzeum Regionalnego w Kraśniku:

Na początku kwietnia 1922 roku zapadła decyzja, że te kraśnickie koszary zostaną przejęte przez nowo utworzony 24 pułk ułanów. On powstał z ochotniczego pułku, który walczył z armią konną w roku 1920 i przez następny rok tułał się po różnych miejscach, nie miał swojego stałego garnizonu. 100 lat temu trafił tutaj do kraśnika i ułani bardzo szybko zaczęli się w tych starych koszarach zadomawiać. Koszary zostały odnowione i pułk bardzo szybko wrósł tutaj w społeczność Kraśnika i okolic, uczestnicząc w obchodach różnego rodzaju świąt państwowych, obchodząc także swoje święto pułkowe.

A do tegorocznego święta pułkowego trwają już przygotowania - dodaje Chaberek:

Z pewnością odbędzie się uroczystość przy dawnej wartowni koszar 24. Pułku Ułanów przy ulicy Urzędowskiej. Na pewno tutaj u nas w muzeum, na co już mogę zaprosić, odbędzie się wernisaż wystawy czasowej poświęconej właśnie działalności koła pułkowego, które kontynuuje tutaj na terenie Kraśnika i okolic tradycje 24. Pułku i utrzymuje też kontakty z instytucjami na Zachodzie.

Historie 24. Pułku Ułanów możecie na bieżąco poznawać w Muzeum przy ulicy Józefa Piłsudskiego 7. Placówka jest czynna od środy do niedzieli w godzinach 10-17.