Od początku działania programu Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce objęło wsparciem 79 rodzin, w tym 170 dzieci i 102 opiekunów. 13 rodzin zostało już w pełni usamodzielnionych. To dane z Kraśnika.
Pracownicy Stowarzyszenia opracowali model, dzięki któremu inni będą mogli nieść pomoc w fachowy sposób. To skierowane jest głównie do samorządów. Model „Niezależni - samodzielni” powstał w oparciu o badania, literaturę i doświadczenie Stowarzyszenia w ramach Programu „SOS Rodzinie”. Dzięki takiemu podejściu, zakładana on podmiotowe i indywidualne traktowanie beneficjenta, w oparciu zarówno o jego potrzeby, jak i zewnętrzne czynniki.
O działaniu tego modelu mówi Łukasz Łagód, Doradca programowy w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce:
Dzięki metodyce design thinking model wypracowywany został, m.in. przy udziale członków rodzin z dziećmi, które odpowiednio wsparteprzezwyciężyły dotykające je kryzysy. Dodatkowo, w opracowanie modelu zaangażowani byli pracownicy systemu wsparcia oraz przedstawicieleorganizacji pozarządowych – tak aby był trafny i odzwierciedlał potrzeby i wyzwania stojące przed wszystkimi podmiotami związanymi ze wspieraniem rodzin przeżywających wiele problemów.
Jak wdrożyć?
Jego realizacja odbywa się w trzech krokach:
- Inicjatorzy (np. burmistrz, wójt, kierownik ośrodka pomocy społecznej, asystent rodziny, pracownik socjalny, nauczyciel, pedagog/psycholog szkolny, każda osoba zainteresowana projektem) spotykają się z władzami gminy, gdzie przedstawiają założenia modelu. Na spotkanie można zaprosić autorów modelu!
- Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, wybrany zostaje koordynator działań modelowych, który następnie powołuje zespół ds. rodzin.
- Na tym etapie należy przedstawić założenia modelu pracownikom kluczowych instytucji pracujących na rzecz dziecka i rodziny (pracownicy ośrodka pomocy społecznej lub centrum usług społecznych OPS, asystenci rodziny i inni), dokonać analizy potrzeb społeczności lokalnej oraz stworzyć indywidualny plan działań.
Polecany artykuł: