prace archeologiczne

i

Autor: Dominik Szulc, www.facebook.com/opiekunwkrasniku/

Archeolodzy dokonali pierwszych odkryć na terenie przyszłej północnej obwodnicy Kraśnika

2020-12-14 14:20

Badacze dokonali pierwszych odkryć archeologicznych na terenie budowy północnej obwodnicy Kraśnika. Znalezione przedmioty pochodzą głównie z okresu I i II wojny światowej, ale nie brakuje także artefaktów, które mogły powstać nawet w XVII wieku.

ESKA XD #012

Nowa droga powstaje w miejscu dawnego nasypu kolejowego, który został wzniesiony w 1938 roku. Choć został on stworzony na potrzeby Fabryki Amunicji nr 2, to później bocznica służyła obozom pracy i koncentracyjnemu „Budzyń”. Z tego powodu większość znalezionych przedmiotów związanych jest z wojskowością oraz kolejnictwem. Więcej na temat dokonanych odkryć mówi Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego Dominik Szulc:

Te poszukiwania przyniosły nam odkrycie całego szeregu różnych drobnych co prawda zabytków, ale niektóre z nich są całkiem interesujące. Po pierwsze znaleźliśmy to, czego się w zasadzie nie spodziewaliśmy w tym miejscu, tzn. znaleźliśmy bardzo dużą ilość zabytków związanych z I wojną światową. Są to przede wszystkim naboje, ale mamy m.in. też i dwie klamry piechoty austro-węgierskiej, mamy też naboje z okresu II wojny światowej, fragment drutu kolczastego.

Wśród znalezionych zabytków są także monety, które zostały wybite za czasów panowania królów Zygmunta III Wazy oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dalsze prace archeologiczne będą prowadzone równolegle z budową północnej obwodnicy Kraśnika. Ta ma się zakończyć w listopadzie przyszłego roku.

Wigilia 2020 coraz bliżej! Sprawdź, co zaskoczy Cię w te święta [QUIZ]
Pytanie 1 z 8
Która okazja do świętowania jest najlepsza?