Festiwal Śladami Singera

i

Autor: teatrnn.pl/sladamisingera/

Sztukmistrze

Artyści z całego świata ruszają śladami Singera po Lubelszczyźnie

2023-07-11 16:08

Wędrujący festiwal odwiedzi miasteczka opisywane przez noblistę. Pisarz upodobał sobie położone w naszym regionie miejscowości umieszczając w nich historię swoich bohaterów.

Sztukmistrze zaprezentują dwudniowy program. Już wkrótce wystąpią między innymi w Kraśniku. Na scenie pojawią się artyści z całego świata.

O szczegółach mówi Witold Dąbrowski, dyrektor Festiwalu:

Zaprezentujemy dwudniowy program, na który składają się film dokumentalny w reżyserii Jolanty Dylewskiej, "Po-lin Okruchy pamięci", monodram "Zapomniane opowieści rabinów i cadyków" oraz będące swoistą marką festiwalu plenerowe widowisko teatralne, przyjaciele Sztukmistrza 2023 z elementami nowego cyrku, akrobatyki powietrznej, teatru ogni, tańca, beat boxu i muzyki na żywo w wykonaniu artystów z Włoch, Grecji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Peru, Czech, Niemiec i Polski. 

To widowisko dla dużych i małych, starych i młodych dla całych rodzin. Jednym słowem dla wszystkich mieszkańców. Naszą podróż zakończymy 14. prezentacją Przyjaciół Sztukmistrza podczas Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie.

Film dokumentalny

Dokument Jolanty Dylewskiej oparty jest na filmowych materiałach archiwalnych – efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych filmów są Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, a po latach przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Ich amatorskie, kręcone niewprawną ręką, filmy ocalają, w bardzo szczególny sposób, skrawek tamtego świata przed niepamięcią. W „Po-lin” zapisane na taśmach kipiące życie przedwojenne zostaje zderzone z obrazami współczesnych miasteczek wschodniej Polski, Kieleckiego, Galicji. Jolanta Dylewska zrobiła film o życiu, nie o Zagładzie. Pustka tych miasteczek zapełnia się w cudowny sposób na naszych oczach. 

Przed projekcją filmu zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz ważne informacje związane z jego ideą i dotychczasowymi realizacjami. 

Drugi dzień to teatr

Wtedy właśnie zostanie zaprezentowany monodram „Zapomniane opowieści rabinów i cadyków” w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego. Monodram, którego warstwę literacką tworzą legendy, podania, dokumenty poprzez które poznajemy wybranych przedstawicieli żydowskiego życia religijnego w dawnej, wielokulturowej Polsce. Historie tajemnicze, fascynujące, śmieszne i refleksyjne przybliżające nieznany nam świat polskich Żydów. To storytelling w czystej postaci, wzbogacony o śpiewane na żywo niguny.  

Następnie odbędzie się spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza 2023”.

​Festiwal “Śladami Singera” w tym roku od 15 do 29 lipca odwiedzi 14 miejscowości: Lubartów, Łęczna, Krasnystaw, Bychawa; Szczebrzeszyn, Piaski, Kraśnik, Goraj, Biłgoraj, Janów Lubelski, Krasnobród, Stary Dzików, Józefów, Lublin.