Zdarzenia związane z nielegalną migracją zostały odnotowane na odcinkach granicy ochranianych przez Placówki SG: w Białowieży, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych, Michałowie i w Czeremsze.
W piątek ujawniono 12 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w sobotę – 13, w niedzielę – 53. W poniedziałek z kolei miało miejsce 8 takich zdarzeń. Większość osób, na widok polskich patroli, wycofała się na Białoruś.
- W niedzielę (31 grudnia), na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych, grupa migrantów, którym nie udało się przekroczyć granicy, rzucała w polskie służby kamieniami i płonącymi konarami drzew. Nikt nie ucierpiał – informuje Ewelina Szczepańska z SG.
1 stycznia w Michałowie za pomocnictwo zatrzymano 2 obywateli Rosji (narodowości czeczeńskiej), którzy przyjechali po odbiór 8 obywateli Afganistanu.
Cudzoziemiec szedł z drabiną wzdłuż bariery
Minionej doby (2/3.01) przedostać się przez białorusko-polską granicę; na widok patroli cofnął się w głąb Białoruś – podała w środę rano Straż Graniczna.
Do zdarzenia doszło na odcinku ochranianym przez pograniczników z Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie), gdzie cudzoziemiec próbował niszczyć barierę - podała Straż Graniczna na platformie X.
Dodała, że w tym miejscu „zaobserwowano również cudzoziemców przemieszczających się wzdłuż bariery z drabiną". Zamieszczono też krótki filmik, na którym widać, jak po białoruskiej stronie płotu przemieszcza się mężczyzna.
Od początku roku SG odnotowała dziewięć prób nielegalnego przedostania się do Polski. W ubiegłym roku, według szacunków straży, na granicy polsko-białoruskiej było ok. 26 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. Migranci zatrzymywani w 2023 r. na granicy z Białorusią pochodzili z 53 krajów.
Zobacz także: Fotograficzne podsumowanie 2023 r. w Lublinie. Te wydarzenia zapamiętamy na długo!
Źródło: Atak na granicy. W funkcjonariuszy rzucono płonącymi konarami drzew [WIDEO]