Artyleria

i

Autor: Pixabay

QUIZ

Co wiesz o bitwie pod Kraśnikiem? Sprawdź się w naszym QUIZIE z historii!

2024-04-05 17:02

Lubelszczyzna w czasach I wojny światowej odgrywała istotną rolę w planach skonfliktowanych ze sobą mocarstw. Jedną z pierwszych bitew tego okresu i zarazem jedną z największych była bitwa pod Kraśnikiem, która miała miejsce w 1914 roku. W trakcie potyczek zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym Polacy, którzy walczyli po dwóch stronach konfliktu.

Bitwa pod Kraśnikiem była jedną z pierwszych bitew I wojny światowej. Przypomnijmy, jak to się stało, że w ogóle powstał tak wielki konflikt. 28 czerwca 1914 arcyksiążę austriacki Franciszek Ferdynand, następca tronu, został zastrzelony w Sarajewie, w Bośni przez Gavrilo Principa, serbskiego nacjonalistę. Po tym mamy do czynienia z przysłowiowym efektem domina.

Natychmiast po zabójstwie Niemcy ogłosiły poparcie dla Austrii, prowokując ją tym samym do wypowiedzenia wojny Serbii, podczas gdy Francja zapewniła o swoim poparciu Rosję. W taki sposób zaczął eskalować konflikt pomiędzy mocarstwami, które ponad 100 lat wcześniej wspólnie dokonały rozbiorów Polski.

Bitwa pod Kraśnikiem. Sprawdź w quizie, co o niej wiesz!

Pierwsze poważniejsze potyczki miały miejsce w rejonie Zaklikowa, gdzie starły się dywizje piechoty dwóch skonfliktowanych mocarstw. Kilkudniowe zmagania na terenie kilku gmin dzisiejszego powiatu kraśnickiego zakończyły się zwycięstwem armii... Pamiętasz której? Znasz dalszy przebieg tej Bitwy? Uważałeś na historii? A może po prostu jesteś miłośnikiem takiej tematyki? Sprawdź swoją historyczną wiedzę w naszym quizie. 

Jak dobrze znasz przebieg Bitwy pod Kraśnikiem? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 9
1. Kiedy stoczono Bitwę pod Kraśnikiem

Zobacz także: Tak wyglądała praca w Cukrowni Zakrzówek? Zdjęcia wygenerowało AI!