O bezzwrotne dofinansowanie ubiegało się 213 polskich miejscowości. Spośród nich do drugiego etapu przeszły 54. Ostatecznie, wsparcie otrzyma 15 miast, które przygotują najlepsze strategie rozwoju. W Ratuszu trwają spotkania z różnymi grupami społecznymi, których celem jest stworzenie planu uwzględniającego potrzeby wszystkich kraśniczan.
Również młodzi ludzi zostali zapytani o zdanie. O wnioskach mówi kierownik Biura Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Kraśnik Tomasz Klepacz:
Badania pokazały jak bardzo odmienne jest postrzeganie miasta i życia w nim przez osoby dorosłe, a przez młodzież. Ci pierwsi oczekują głównie wygodnego, spokojnego życia, natomiast młodzież zupełnie odwrotnie. Okazuje się, że dla drugiej grupy najważniejszy jest przemysł czasu wolnego i dostępu do szeroko pojętej rozrywki i kultury - kina, restauracji, dyskotek czy pubów.
Oddanie II puli projektów nastąpi najpóźniej 31 lipca. Gotowe plany przedsięwzięć będą obejmować zarówno program rozwoju lokalnego, jak i instytucjonalnego.