Pan Dariusz na co dzień zbiera fotografie, dokumenty, a także relacje i wspomnienia dotyczące dawnego Zakrzówka, a następnie prezentuje je szerszemu gronu mieszkańców.
Pana Dariusza zapytaliśmy o początki tej inicjatywy:
Założyłem je widząc w Internecie, że powstają różnego typu właśnie witryny, które prezentują historię lokalną różnych miejscowości. Prezentują stare fotografie. Chciałem po prostu spróbować. Czy dałoby się to przełożyć tutaj na lokalny grunt i początkowo była to właśnie strona internetowa na Facebook'u, a od 2020 roku, od grudnia, jest to Archiwum Społeczne obecne w bazie prowadzonej przez Centrum Archiwistyki Społecznej.
Zbiory Pana Dariusza można już liczyć w tysiącach:
Tych fotografii już udało się kilkaset zebrać. Myślę, że ponad tysiąc może nawet dwa. One są oczywiście prezentowane najczęściej w Internecie, ale także odbywała się chociażby wystawa z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i okupacji gminy Zakrzówek. Najczęściej te fotografie są prezentowane w Internecie, ale być może będzie jakieś miejsce, żeby można było przyjechać i zobaczyć je fizycznie.
W ramach działalności Archiwum Społecznego powstał między innym szlak turystyczny, a obecnie powstaje makieta dawnego Zakrzówka:
Oczywiście nie tylko zbieram te fotografie, także staram się by te fotografie w jakiś sposób żyły. Na przykład w tamtym roku opracowaliśmy koncepcję szlaku turystycznego z wykorzystaniem tych fotografii starego Zakrzówka, czy też chociażby w najnowszym projekcie Zakrzówek, którego już nie ma - gdzie na podstawie zgromadzonych fotografii odtwarzamy w formie modeli 3D dawne budynki, nieistniejące lub które zmieniły swoje przeznaczenie.
Większość archiwalnych zdjęć i materiałów znajdziecie na profilu: Dawny Zakrzówek i okolice - Pracownia Dokumentacji Dziejów Gminy Zakrzówek. Jeżeli posiadacie stare zdjęcia z tego terenu i chcecie przyczynić się do upamiętniania historii to możecie bezpośrednio skontaktować się z Dariuszem Wajsem.