– Wymyśliliśmy, że zrobimy wystawę dedykowaną młodym ludziom, do 35. roku życia, tym bardziej że w Polsce nie ma takich wystaw. To będzie duże ogólnopolskie wydarzenie – przekonuje Mariusz Drzewiński, dyrektor ds. kulturalnych CSK. Jak przyznaje, już poprzednia edycja cieszyła się większym zainteresowaniem, niż zakładał. – Zgłosiło się 300 osób, a myślałem, że będzie dobrze, jak zgłosi się 100. Na konkurs wpłynęło prawie 1000 prac, więc komisja miała co robić – dodaje Drzewiński.
W drugiej edycji projektu mogą wziąć udział osoby, które ukończyły kierunki artystyczne. Czas na wysłanie zgłoszenia upływa 3 marca. Trzeba wypełnić specjalną kartę i wysłać kolorowe zdjęcia zgłaszanych prac na neutralnym tle. Poza dokumentem trzeba wysłać potwierdzenie uiszczenia opłaty wpisowej w wysokości 100 zł. Ma pokryć koszty organizacyjne. Lista zakwalifikowanych będzie opublikowana najpóźniej 13 marca.
Jeśli chodzi o efekty II Biennale, będzie to przede wszystkim wystawa finałowa. Prace, które zostaną na niej wyeksponowane, wybierze jury. W komisji zasiądzie czterech mężczyzn i jedna kobieta, a jej skład przedstawia się następująco:
- Sławomir Toman – przewodniczący,
- Kinga Nowak,
- Zbigniew Rogalski,
- Marcin Zawicki,
- Mariusz Drzewiński.
Jury wybierze także najlepsze prace, których autorzy i autorki zgarną nagrodę. Łącznie do wzięcia jest 100 tys. zł, na które składa się Grand Prix od ministra kultury (30 tys.), nagroda od marszałka (25 tys.), prezydenta miasta (25 tys.) i dyrektorki CSK (20 tys.).
Wernisaż wystawy i ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 31 marca o godz. 18.
Wydarzenie odbywa się jako element działań związanych z Europejską Stolicą Młodzieży 2023, a organizuje je CSK i UMCS.
Źródło: Duże ogólnopolskie wydarzenie w Lublinie. Mogą zgłaszać się młodzi artyści i artystki. Czekają spore nagrody