Znajdziemy tu liczne zabytki, nawet sprzed kilkuset lat. W Izbie Pamięci znajdziemy dwie stałe ekspozycje.
O szczegółach mówi Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego:
Wciąż brak jest takiego miejsca, w którym można byłoby się zapoznać z przeszłością naszego miasta i naszej okolicy w nieco szerszej perspektywie historycznej. Temu ma służyć Izba Pamięci. Pomysł jej powstania narodził się w momencie, kiedy powstał pierwszy projekt przebudowy Kościuszki 26. Zostało to ujęte w projekcie przebudowy kamienicy, jednakowoż jeszcze wówczas bez detali dotyczących wyposażenia tego, co w zasadzie ta Izba ma upamiętniać, bo jeśli to ma być Izba Pamięci, to coś musi być upamiętniane w niej.
Pierwsza ekspozycja będzie dotyczyła między innymi historii kamienicy przy Kościuszki 26 - dodaje Dominik Szulc:
Znajdzie się tu ekspozycja, która będzie opisywała przeszłość tego budynku od 1939 do 1956 roku, a więc wskażemy z imienia i nazwiska tych, którzy tutaj stacjonowali. Zarówno Niemców, jak i powojennych polskich komunistów. Wskażemy zbrodnie, których się dopuścili. Znajdziecie tam państwo rekonstrukcję broni, umundurowania z tamtego czasu. Znajdą się też oryginalne dokumenty władz miasta Kraśnika z przełomu lat 40. i 50.
Druga ekspozycja będzie dotyczyła historii Kraśnika od średniowiecza, aż po wiek XIX - wyjaśnia Szulc:
Druga część ekspozycji wiąże się z tym, co odkryliśmy w czasie prac czy badań archeologicznych przed inwestycyjnych. To było jeszcze w roku 2020. Mamy na myśli odkrycie w oficynie kamienicy 9 dużych piwnic z przede wszystkim ceramiką naczyniową, szkłem użytkowym z okresu od późnego średniowiecza, praktycznie aż po wiek XIX. Nie ma dla nas w tej chwili już wątpliwości, że w tym miejscu, znaczy za kamienicą, na przełomie wieków XVII i XVIII na pewno znajdowało się jakieś lokalne centrum magazynowania przedmiotów.
Udostępnienie Izby Pamięci dla mieszkańców jest związane z zakończeniem remontu w budynku przy Kościuszki 26. Jak zapewnia miasto - ma się on zakończyć jeszcze przed wakacjami.