- Ranking stanowi zestawienie autentycznych doświadczeń dotyczących opieki okołoporodowej. Dane dostarczane są przez kobiety, które po porodzie wypełniły anonimową ankietę „Głos Matek”. Dziękujmy Wam za poświęcony czas i zaangażowanie w tą ważną sprawę! To dzięki Wam wiemy, gdzie warto rodzić w Polsce. Wyróżnione szpitale w wysokim stopniu realizowały standardy opieki okołoporodowej i zapisy ustawy o prawach pacjenta. Czego wyrazem są zgromadzone punkty na profilu szpitala – tłumaczy Fundacja Rodzić po Ludzku na facebookowym profilu.
Ankietę wypełniło 16 455 kobiet. Na podium znalazły się placówki z Myszkowa, Starachowic i Warszawy, zdobywając po 85 punktów. Szpital z woj. lubelskiego mieści się natomiast w top 10 – zajął 8. miejsce z 82 punktami. Tak wynikło po podliczeniu ankiet 76 kobiet.
Gdzie Rodzić po Ludzku – ranking
Fundacja Rodzić po Ludzku nie tworzy rankingów wojewódzkich, ale cztery regionalne. Dwa szpitale z Lubelszczyzny znajdują się w regionie wschodnim. Najlepszymi placówkami do urodzenia dziecka według ankietowanych są:
- Hrubieszów, woj. lubelskie – Samodzielny Publiczny Zaklad Opieki Zdrowotnej Hrubieszów (82 punkty)
- Białystok, woj. podlaskie – Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza Sp.z o.o. Sp. k. (79 punktów, 86 ankiet)
- Przemyśl, woj. podkarpackie – Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio (78 punktów, 343 ankiety)
- Puławy, woj. lubelskie – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny (78 punktów, 282 ankiety)
- Jarosław, woj. podkarpackie – Centrum Opieki Medycznej (76 punktów, 39 ankiet)
- Lubaczów, woj. podkarpackie – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie (75 punktów, 61 ankiet)