Starosta kraśnicki Andrzej Rolla, wyjaśnia że samorządy zagwarantowały nocleg około 250 osobom. W domach prywatnych tych osób może być 3 razy więcej. Powiat kraśnicki skupia się też na organizacji transportów humanitarnych do miast partnerskich:
Najbardziej cieszę się z transportów, które dotarły do Browarów, czyli kilkanaście kilometrów od Kijowa, a z tego, co słyszymy, to tam są codziennie działania wojenne. Mamy informację zwrotną, że te dary docierają. Zresztą w mediach społecznościowych, na Facebooku mamy zdjęcia, mamy pisma, podziękowania od samorządów, więc mamy pewność, że ta pomoc dociera.
W pomoc włącza się też Miasto Kraśnik, które udostępniło między innymi miejsca noclegowe w Domu Sportowca. Tu także organizowane są transporty do miast partnerskich. O szczegółach mówi nam Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika:
Miasto Kraśnik od samego początku prowadzi również zbiórkę darów dla osób, które przebywają w Ukrainie. Potrzebne są leki, środki opatrunkowe. Tutaj wsparcia w tym zakresie udzielają kraśnickie apteki, gdzie prowadzona jest zbiórka. Pomagają sklepy, prywatnie firmy. Oczywiście niezastąpieni są wolontariusze. Do naszych miast partnerskich Turijska i Korostenia zostały wysłane transporty humanitarne.
Porozmawialiśmy też z Dagmarą Okulus, która od początku aktywnie działa w organizacji pomocy Ukraińcom. To ona założyła grupę na FB gdzie jest już niemal 3 tysiące osób.
Odwiedza nas kilkadziesiąt potrzebujących osób dziennie i wolontariuszki też są pomocne, nie tylko sortują, ale też pomagają wybrać różne potrzebne rzeczy kompletują tak zwane jakieś wyprawki. Zdarza się też zrobić jakiś pakunek, który jest później przekazany na przykład do szpitala. No świetnie sobie radzą. Myślę, że zorganizowały sobie tą pracę naprawdę w bardzo przemyślany i taki skuteczny sposób.
A jeżeli chcecie pomóc to możecie przekazać najpotrzebniejsze rzeczy do jednego z punktów na terenie miasta. Możecie też odwiedzić grupę Kraśnik pomaga Ukrainie i tam zaoferować wsparcie.