Dzieci są niejako zalewane wydzieliną zapalną. Pediatra o trwającej fali RSV i grypy

i

Autor: Getty Images "Dzieci są niejako zalewane wydzieliną zapalną". Pediatra o trwającej fali RSV i grypy

zdrowie

Lawinowy wzrost zakażeń. Ta choroba dotyka głównie dzieci

2024-01-09 9:15

Prawie tysiąc zakażeń RSV stwierdzono w grudniu ub. r. wśród mieszkańców i mieszkanek Lubelszczyzny. To 4,5-krotny wzrost w porównaniu do listopada – poinformowała PAP rzeczniczka lubelskiego sanepidu Agnieszka Dados. Lekarze i lekarki zauważają, że dotyczy to szczególnie dzieci do pierwszego roku życia.

Najnowsze dane dotyczące zakażeń RSV (syncytialny wirus układu oddechowego) przekazała PAP rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Agnieszka Dados. Wynika z nich, że w grudniu ub. r. w regionie stwierdzono 985 zakażeń RSV.

– Stanowi to 4,5-krotny wzrost w porównaniu do 217 przypadków zanotowanych w listopadzie 2023 roku – zaznaczyła rzeczniczka.

Zwróciła uwagę, że 43 proc. wszystkich tych zakażeń dotyczyło małych dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia. W grudniu leczenia szpitalnego wymagało 50 proc. z nich (205 z 411), a w listopadzie 55 proc. (55 z 100).

Wśród pacjentów zakażonych RSV powyżej drugiego roku życia w grudniu 2023 roku do leczenia szpitalnego skierowano 19 proc. (107 z 574), a w listopadzie 21 proc. (25 z 117) – podała Dados.

Ordynator oddziału dziecięcych chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie dr n. med. Barbara Hasiec przekazała PAP, że połowa obecnie hospitalizowanych pacjentów jest zakażona RSV.

Dotyczy to małych dzieci, do pierwszego roku życia. Najmłodsze dziecko ma 7 tygodni. Do szpitala trafiają najczęściej z objawami duszności, gorączki, brakiem apetytu. Ze względu na to, że mają kilkanaście tygodni czy miesięcy, wymagają szczególnego monitorowania. Średnio leczone są u nas około tygodnia – dodała ordynator.

Respiratory Syncytial Virus (RSV) jest patogenem wywołującym infekcje dróg oddechowych, szczególnie niebezpieczne dla wcześniaków, małych dzieci i osób seniorskich. Przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub wydzieliną dróg oddechowych osoby zakażonej. Wirus rozprzestrzenia się również podczas kichania i kaszlu, wnikając do organizmu przez śluzówkę nosa i spojówki oczu. Okres inkubacji wynosi zwykle 2-8 dni. Wirus wydalany jest z organizmu przez około 8 dni.

Wśród objawów zakażenia RSV rzeczniczka lubelskiego sanepidu wymieniła m.in. katar, kaszel, kichanie, gorączkę, świstający oddech w łagodnej formie, a w cięższej postaci przyspieszony oddech, nadmierne rozdęcie płuc. W najpoważniejszych przypadkach, które zagrażają życiu, może wystąpić centralna sinica, przyspieszony oddech, senność i bezdech.

Aby chronić się przed RSV, należy przestrzegać higieny rąk, unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, regularnie dezynfekować powierzchnie oraz stosować etykietę kaszlu i kichania. W szczególnie narażonych grupach, jak małe dzieci czy osoby z obniżoną odpornością, ważne jest również unikanie tłumów i miejsc, gdzie łatwo o zakażenie – przypomniała Agnieszka Dados.

Zobacz zdjęcia: Lubelskie: Pieski utknęły w lisiej norze. Strażacy prosto z mszy ruszyli na pomoc

Nie żyje Franz Beckenbauer
Źródło: Lawinowy wzrost zakażeń. Ta choroba dotyka głównie dzieci