Prokurator zarzucił oskarżonym m.in kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyt znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych kwalifikowany, udział w obrocie znacznymi środkami odurzającymi i pranie pieniędzy.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
W śledztwie polscy prokuratorzy współpracowali z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego USA, skąd uzyskali informacje o Polaku zamieszkałym w Lublinie.
Mężczyzna za pośrednictwem operatorów usług pocztowych i firm kurierskich nadawał do USA przesyłki z lekami psychotropowymi zawierającymi substancje o działaniu psychoaktywnym. Odbiorcami przesyłek były różne osoby w USA, które nawiązywały kontakt z oskarżonym i składały zamówienia na narkotyki za pośrednictwem tematycznego forum internetowego.
- Z ustaleń śledztwa wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała od października 2017 r. do marca 2022 r. – przekazała Prokuratura Krajowa.
Szef gangu prał zdobyte pieniądze, inwestując w kryptowaluty.
- Od października 2017 r. do lutego 2021 r. poprzez portfel kryptowalutowy należący do kierującego grupą, założony na platformie internetowej, dokonano transferu środków w łącznej kwocie ok. 3,3 mln zł, prawie tysiąca dolarów i 22 tys. euro – zaznaczyła prokuratura.
Gang działał w Lublinie i w Łodzi, gdzie zajmował się pozyskiwaniem, a następnie wysyłką znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych do odbiorców w USA i w Anglii.
Członkowie gangu wysyłali narkotyki ukryte np. w odzieży, klockach czy też w sprzęcie elektronicznym (konsole do gry). Kontakty z odbiorcami przesyłek utrzymywał szef gangu, który określał też ceny zakupu i sprzedaży tabletek. On też finansował działalność grupy przestępczej i decydował o podziale zysków.
Prowadzący sprawę prokurator ustalił, że odbiorcami przesyłek były również osoby w Łotwie, Niemczech, Hongkongu, na Cyprze, w Czechach, Bułgarii, Czarnogórze, Arabii Saudyjskiej, Francji, na Litwie i w Danii.
- W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych w wysokości ponad 7,2 mln zł na poczet przyszłych kar w postaci m.in. nieruchomości, luksusowych samochodów, pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych, kryptowalut, jak również złotych i srebrnych monet – przekazała Prokuratura Krajowa.
Zobacz także: Pierwsza burza nad woj. lubelskim. Podmyta droga, powalone drzewa
Źródło: Lubelskie: Wysyłali narkotyki zagranicę w konsolach do gier i klockach. Grozi im do 15 lat więzienia