Niepełnosprawność [zdjęcie ilustracyjne]

i

Autor: Pixabay Niepełnosprawność [zdjęcie ilustracyjne]

Mieszkańcy mogą korzystać z nowej siedziby Powiatowego Zespołu ds. o Orzekania o Niepełnosprawności

2022-01-05 11:20

Dobiegła końca budowa nowej siedziby Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Do tej pory dotychczas funkcjonował w budynku PCPRu.

W najbliższy poniedziałek nastąpi oficjalne otwarcie nowej siedziby przy ulicy Szpitalnej.

O tym jak do tej pory wyglądała siedziba zespołu mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku, Katarzyna Wójtowicz:

Były to warunki dosyć niewygodne dla osób z niepełnosprawnościami i wszystkich klientów, którzy przychodzili do nas, ponieważ dysponowaliśmy jedynie 3 małymi pomieszczeniami. Co prawda na parterze, natomiast bez wygód dla osób na przykład na wózkach inwalidzkich czy z osób, które potrzebują wsparcia opiekuna. Pomieszczenia nie były na tyle dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, żeby mogły załatwić u nas sprawę.

Nowy budynek jest w pełni dostosowany i spełnia wszelkie wymagania. Ponadto w nowej siedzibie pojawiła się komfortka, a takich miejsc jest zaledwie kilkanaście w całym kraju - dodaje Wójtowicz:

Dostaliśmy ponad 170m powierzchni użytkowej w budynku szpitala przy ulicy Szpitalnej 4 i tam po dużym remoncie przygotowaliśmy już z prawdziwego zdarzenia Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Teraz w nowej siedzibie będziemy mieli zarówno komfort dla osób, które będą ubiegać się o zaświadczenia, jak i dla osób, które opiekują się. Mamy wygodną poczekalnię i wygodne gabinety lekarskie. Komfortka jest to nowość, mało osób o tym słyszało. W każdej instytucji, która zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnościami powinno znajdować się takie miejsce zwane komfortką, które służy do higienicznego przewijania osób z niepełnosprawnościami lub obsługi higienicznej takiej osoby. Jest to przystosowana sporej wielkości łazienka, gdzie znajduje się przewijak rozkładany, gdzie znajdują się kosze na odpady komunalne, a także poręcze i uchwyty dla osób niepełnosprawnych.

W ciągu roku o orzeczenie o niepełnosprawności wnioski składa niemal 2000 osób. Nowe miejsce ma być dużo wygodniejsze dla interesantów jak i pracowników.

Sonda
Czy szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe?