Pomoc dla Ukrainy

i

Autor: Miasto Kraśnik

Wojna w Ukrainie

Mija dwa lata od pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Uchodźcy ciągle mogą liczyć na wsparcie w Kraśniku

2024-02-27 22:04

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie mieszkańcy Kraśnika aktywnie włączają się w pomaganie naszym sąsiadom. Zbiórki żywności, ubrań czy przedmiotów pierwszej potrzeby, a także organizacja noclegów i transportów na granicę - tak w pewnym momencie wyglądała codzienność wielu kraśniczan.

Powstała też specjalna grupa na Facebooku gdzie mieszkańcy organizowali różne akcje pomocowe.

Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta przypomina jak wyglądała organizacja wsparcia w samym Kraśniku:

Zarząd miejski już w pierwszych dniach przyjął w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym 65 osób. To były dzieci i kobiety, a dzięki inicjatywie i wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy wspólnie z pracownikami MOPS i CKiP  zorganizowano magazyn pomocowy, z którego korzystały osoby przebywające na terenie Kraśnika. Uchodźcy mogli zaopatrzyć się niezbędną odzież, buty żywność i środki higieniczne.

Poza pomocą na miejscu organizowane były także transporty do Ukrainy:

Zorganizowaliśmy również 5 transportów sprzętu i żywności dla mieszkańców miast partnerskich. Na szczęście są to miejscowości nieobjęte działaniami wojennymi. Wysłane zostały także transporty humanitarne z bielizną termiczną, kocami, ciepłą odzieżą, rękawicami roboczymi, środkami higieny osobistej, lekami, żywnością czy agregatami prądotwórczymi.

Ogromny protest rolników przeszedł przez Warszawę. W centrum było gorąco

 Na Facebooku cały czas działa grupa Kraśnik pomaga Ukrainie, gdzie mieszkańcy ogłaszają np. oferty pracy dla uchodźców.