Aby bardziej zachęcić mieszkańców do odwiedzin Muzeum Regionalne przygotowało interaktywne gry, które jednocześnie bawią i uczą.
Pierwsza z nich dotyczy Bitwy pod Kraśnikiem - mówi Mateusz Chaberek, pracownik Muzeum Regionalnego w Kraśniku:
Na jednym z ekranów jest gra strategiczna, turowa, która pozwala rozegrać Bitwę pod Kraśnikiem z 1914 roku jako jedna z walczących stron albo armia austro-węgierska albo armia rosyjska. Trudność gry polega na tym, że należy najpierw zapoznać się z ekspozycją, ponieważ wygranie gry jedną czy drugą stroną umożliwia działanie w historyczny sposób.
Druga z gier dotyczy znajomości umundurowania żołnierzy - dodaje Mateusz Chaberek:
Wybrane sylwetki żołnierzy 24. Pułku pozwalają właśnie na zagranie w grę. Trzeba przyporządkować odpowiednie elementy umundurowania i uzbrojenia dla żołnierzy, więc też gra jest edukacyjna. Trzeba się zapoznać najpierw z tymi wizerunkami i z ekspozycją, żeby można było poprawnie te elementy przyporządkować.
Atrakcją są także okulary VR:
Które umożliwiają przeniesienie się do odtworzonego wnętrza czołgu Sherman. Czołgi te, amerykańskie, były używane w pierwszej polskiej dywizji pancernej i między innymi właśnie przez żołnierzy 24. Pułku Ułanów. To oczywiście już w trakcie II Wojny Światowej, bo tutaj w Kraśniku, ułani jeszcze działali konno.
Budynek muzeum znajduje się przy ulicy Józefa Piłsudskiego 7. Placówka jest czynna od środy do niedzieli w godzinach 10-17. W tym miesiącu w środy możemy zwiedzać bezpłatnie.