Niewybuch przy ul. Wrońskiej w Lublinie. Ogromne siły zaangażowane w wielką ewakuację

i

Autor: Miasto Lublin

pilne

Niewybuch przy ul. Wrońskiej w Lublinie. Ogromne siły zaangażowane w wielką ewakuację

2023-08-11 9:32

Około 200 żołnierzy i policjantów zostało w piątek zaangażowanych w ewakuację blisko 14 tys. mieszkańców Lublina, którzy mieszkają w sąsiedztwie niewybuchu odnalezionego w czwartek przy ul. Wrońskiej. Ewakuacja potrwa do godz. 11

Oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Marta Gaborek powiedziała, że w ewakuację zaangażowanych jest blisko 100 żołnierzy.

- Część informuje ludności o prowadzonej ewakuacji, a inni pomagają pogotowiu ratunkowemu w ewakuacji osób, które nie są w stanie o własnych siłach opuścić mieszkań – wyjaśniła.

Nadkom. Kamil Gołębiowski z KMP w Lublinie przekazał, że w akcję zaangażowanych jest ponad 100 funkcjonariuszy.

- Policjanci od wieczora informują mieszkańców o konieczności opuszczenia swoich mieszkań – powiedział.

Poinformował, że funkcjonariusze kierują ruchem, organizują objazdy, izolują miejsce znalezienia niewybuchu, żeby nikt się do niego nie zbliżał.

- Będziemy asystować saperom, gdy wydobędą niewybuch i będą go konwojować, a także zabezpieczać ruch drogowy, żeby ładunek bezpiecznie mógł opuścić nasz obszar – wyjaśnił.

W akcję zaangażowana jest także straż pożarna i straż miejska.

Tak wygląda piekło wojny. Bombardowanie miasta, zestrzelony śmigłowiec

Ewakuacja mieszkańców Lublina – najważniejsze informacje

Ewakuacja blisko 14 tys. mieszkańców - głównie zachodnich części dzielnic Bronowice i Kośminek - którzy mieszkają w sąsiedztwie niewybuchu potrwa do godz. 11. Do tego czasu ewakuowani mają opuścić swoje mieszkania i udać się na miejsce zbiórki:

  • parking przy Hali im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich,
  • przystanek autobusowy przy dawnym sklepie Domix na ul. Łęczyńskiej
  • lub na przystanek komunikacji miejskiej przy targu przy ul. Krańcowej.

Z tych miejsc autobusy komunikacji miejskiej oznaczone napisem EWAKUACJA przewiozą mieszkańców na stadion Arena Lublin. Istnieje możliwość zabrania ze sobą zwierząt domowych. Parking przy stadionie będzie również bezpłatnie dostępny dla osób, które mogą samodzielnie się przemieszczać.

Dla osób z niepełnosprawnościami oraz wymagających opieki pielęgniarskiej i lekarskiej przygotowane są miejsca w Domu Pomocy Społecznej Kalina (ul. Kalinowszczyzna 84) oraz Betania (al. Kraśnicka 223).

Z kolei osoby leżące będą transportowane do sali gimnastycznej VI LO przy ul. Mickiewicza 36.

Mieszkańcy mają zostać objęci pomocą psychologiczną.

W strefie ewakuacji komunikacja miejska będzie kursować bez zmian do godz. 11 i będzie bezpłatna. Od godz. 11.30 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu tej części miasta. Ratusz przekazał, że według zapowiedzi dowódcy patrolu saperskiego akcja usuwania niewybuchu powinna potrwać ok. 2 godzin. O zakończeniu akcji ewakuacji miasto ma poinformować odrębnym komunikatem.

Potężny niewybuch z czasów II wojny światowej

W czwartek przed południem w rejonie ul. Wrońskiej 1 pracownik budowlany podczas prac ziemnych natrafił na niewybuch. Miejsce znaleziska zabezpieczyła policja, wezwani zostali wojskowi saperzy, który po południu wyznaczyli strefę ewakuacji. PAP nieoficjalnie ustaliła, że niewybuch waży kilkaset kilogramów i pochodzi z okresu II wojny światowej.

Niewypał znaleziono na terenie, gdzie przed II wojną światową mieściła się fabryka samolotów i lotnisko. Po zajęciu Polski Niemcy założyli tam obóz jeniecki, obóz pracy, miejsce segregacji i magazynowania mienia zrabowanego Żydom. Obecnie powstaje tam duże osiedle mieszkaniowe.

Zobacz także: Tak kiedyś wyglądał Plac Litewski w Lublinie! Te zdjęcia są niesamowite!

Źródło: Niewybuch przy ul. Wrońskiej w Lublinie. Ogromne siły zaangażowane w wielką ewakuację