Badania archeologiczne w Wólce Gościeradowskiej

i

Autor: Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego

Archeologia

Niezwykłe odkrycie w Wólce Gościeradowskiej. Ujawniono obecność osadnictwa z epoki brązu

2023-08-29 12:02

Trwają badania archeologiczne na stanowisku prehistorycznym w Wólce Gościeradowskiej, które rozpoczęły się jeszcze w 2022 roku. Wtedy uważano, że w tym miejscu może znajdować się stanowisko obróbki krzemienia ze schyłkowego paleolitu, jednakże obecne badania ujawniły tutaj obecność osadnictwa kultury trzcinieckiej z czasu epoki brązu.

Badania w Wólce Gościeradowskiej prowadzą archeolodzy Patrycja Piotrowska i jej mąż Marcin oraz profesor Barbara Niezabitowaka-Wiśniewska oraz jej maż Tadeusz. Do tej pory udało im się odtworzyć tu pierwotne ukształtowanie terenu. Dzięki temu wiadomo, że w miejscu obecnej kopalni kruszyw jeszcze kilkaset lat temu znajdował się głęboki wąwóz służący jako droga. Dziś nie zachował się po nim już prawie żaden ślad na powierzchni terenu.

Na miejscu odnajdywano w przeszłości i wciąż odnajdywane są krzemienne odłupki oraz retuszowane wióry

Z przygotowanych wcześniej rdzeni odłupywano wióry, które następnie retuszowano, aby uzyskać z nich narzędzia. Oznacza to, że na miejscu funkcjonowały stanowiska pracowniane, czyli warsztaty obróbki krzemienia.

— wyjaśnia dr Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

"Kierunek Grodzisko!" - Festyn Archeologiczny w Mrozach

O dalszych szczegółach prac archeologicznych dowiemy się w przyszłości. Kiedy archeolodzy odkryją coś nowego to na pewno dowiecie się tego na antenie Radia ESKA, a także na profilu Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego.