Jak działa ten Program? Pracownicy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce odwiedzają te konkretne rodziny i wspierają ich, czasem przy pomocy specjalistów, by z takiego kryzysu wyjść. Jednocześnie dzieciaki mogą korzystać m.in. z zajęć świetlicowych czy z wyjazdów. Podejmowane są wszystkie możliwe działania, by dzieci wychowywały się w spokojnej rodzinie i by nie było konieczności, by trafiły do pieczy zastępczej.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, posiadając 15-letnie doświadczenie w pomocy rodzinom z wieloma problemami i niemal 40-letnie w opiece zastępczej, postanowiło stworzyć uniwersalny i skuteczny model usamodzielniania rodzin w kryzysie, gotowy do wdrożenia w każdej gminie. Model jest dostępny za darmo na stronie internetowej Stowarzyszenia.
O szczegółach mówi Beata Kulig, Kierownik Projektu, Doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce.
Jedną z głównych zalet naszego modelu jest jego uniwersalność – jest on gotowy do wdrożenia w każdej gminie. Pozwala to na wprowadzenie rozwiązań uwzględniających lokalną sytuację beneficjentów w tym czynniki, takie jak lokalna sytuacja ekonomiczna, wykluczenie komunikacyjne bądź charakter problemów, z którymi zmagają się rodziny w danym regionie. – opowiada Co ważne – to gmina decyduje, z których propozycji skorzysta. Model nie jest sztywnym rozwiązaniem „od a do z”, lecz propozycją, rozszerzeniem standardowej oferty gmin.
W tym modelu wykorzystuje się technikę design thinking - mówi Łukasz Łagód, Doradca programowy w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce:
Dzięki metodyce design thinking model wypracowywany został, m.in. przy udziale członków rodzin z dziećmi, które odpowiednio wsparte przezwyciężyły dotykające je kryzysy. Dodatkowo, w opracowanie modelu zaangażowani byli pracownicy systemu wsparcia oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych – tak aby był trafny i odzwierciedlał potrzeby i wyzwania stojące przed wszystkimi podmiotami związanymi ze wspieraniem rodzin przeżywających wiele problemów.
5-lecie Programu Umacniania Rodziny w Kraśniku odbędzie się w najbliższy wtorek 29 sierpnia o godzinie 14 w w sali konferencyjnej Centrum Kultury i Biblioteki w Zakrzówku.
O szczegółach mówi Paulina Cebula, Koordynatorka Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” w Kraśniku i Zakrzówku.
Oprócz części oficjalnej zaproszeni goście mogą spodziewać się atrakcji, które będą zwieńczeniem tegorocznych wakacji. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli skorzystać ze stanowiska sensorycznego organizowanego przez Centrum Specjalistyczne SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. Będzie fotobudka i animacje takie jak kolorowe warkoczyki, tatuaże, balony czy malowanie twarzy. Oprócz tego czas umili nam występ zespołu muzycznego Błękitne Korale oraz występ Orkiestry Dętej z Zakrzówka. Na koniec goście mogą spodziewać się magicznej niespodzianki i poczęstunku. Zapraszamy!