Gmina Zakrzówek

i

Autor: Gmina Zakrzówek

Historia

Od 6 lat prowadzi Archiwum Społeczne. Teraz zbiera środki na dalszą działalność

2023-09-21 0:10

Dariusz Wajs, lokalny historyk i nauczyciel z Zakrzówka od ponad 6 lat prowadzi Archiwum Społeczne Dawny Zakrzówek i okolice. Do tej pory robił to społecznie i bez zysku. Teraz prosi wszystkich ceniących historię regionu o wsparcie, które pomoże mu w dalszej działalności.

Na początku był to tylko profil na Facebook'u, ale od 2020 roku stał się pełnoprawnym archiwum. Pan Dariusz na co dzień zbiera fotografie, dokumenty, a także relacje i wspomnienia dotyczące dawnego Zakrzówka, a następnie prezentuje je szerszemu gronu mieszkańców.

Cały czas robi to społecznie dlatego zwraca się o wsparcie jego działań. Z pozyskanych środków będzie mógł między innymi wydrukować nowe wzory pocztówek z Zakrzówka.

Dariusz Wajs opowiedział nam jakie były początki Archiwum Społecznego Dawny Zakrzówek i okolice:

Archiwum Społeczny Dawny Zakrzówek i okolice powstało dokładnie 5 lipca 2017 roku. Założyłem je, widząc w Internecie, że powstają różnego typu właśnie witryny, które prezentują historię lokalną różnych miejscowości. Prezentują stare fotografie. Chciałem po prostu spróbować czy dałoby się to przełożyć tutaj na lokalny grunt. Początkowo była to strona internetowa na Facebooku, a od 2020 roku od grudnia jest to Archiwum Społeczne.

Wywiad z selekcjonerem Michałem Probierzem

Dariusz Wajs wylicza czym się zajmuje w ramach prowadzenia Archiwum:

Archiwa społeczna są to takie oddolnie organizowane archiwa, które dokumentują różnego rodzaju lokalne historie, historie lokalnej społeczności. Tak jak to nasze archiwum, które prowadzę, dokumentuje różnego rodzaju aktywność dawnych latach. Fotografie przedstawiające życie codzienne, zmieniającą się miejscowość, także życie kościelne, życie szkolne czy uroczystości państwowe.

Większość archiwalnych zdjęć i materiałów znajdziecie na facebookowym profilu, a tu link do zbiórki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE