W rywalizacji brało udział kilkadziesiąt polskich miast. Zasady były proste: uruchomić punkty zbioru nieużywanych przedmiotów, którym można dać drugie życie, i zmotywować mieszkańców i mieszkanki, żeby je zasiliły. Było to o tyle istotne, że konkurs nie był rozstrzygany pod kątem łącznej sumy zwrotów elektroodpadów, ale w przeliczeniu na osoby w nich mieszkające.
– Zebraliśmy ponad 31 ton elektrośmieci, najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca – stwierdził prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. – Nieodpłatnie dla budżetu miasta umieściliśmy w różnych częściach miasta 8 czerwonych, znanych mieszkańcom pojemników na elektrośmieci. Dodatkowo zbiórkę elektrośmieci prowadziliśmy dzięki zaangażowaniu spółki Wod-Kan, także przy miejskich parafiach, w tzw. przenośnym punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Statuetkę z recyklingu i nagrodę 50 tys. zł otrzymała bialska Szkoła Podstawowa nr 2. Walczyła o to z blisko 200-toma instytucjami w kategorii ekozwroty, polegającej na odsyłaniu do recyklingu używanych rzeczy. Łącznie udało się nadać paczki z ponad siedmioma tysiącami takich przedmiotów.
Konkurs organizowała Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Zobacz zdjęcia: Wiejska sceneria w środku miasta. Tak kiedyś wyglądały okolice centrum Lublina
Polecany artykuł: