Wszystko rozpocznie się w Kraśniku już w czwartek 17 lipca. Festiwal zaczynamy o godzinie 18 w oddziale CKiP przy Kościuszki 26. Na miejscu chętni obejrzą film muzyczno–dokumentalny pt.: „Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów mój Krakowie”. Projekcja przedstawia historię poety i kompozytora, a z zawodu stolarza, który mieszka na krakowskim Kazimierzu. Na scenkach wykonywane są jego utwory - wesołe, smutne, kabaretowe, zaangażowane politycznie, antywojenne. Ilustrują one główny wątek filmu: opowieść o życiu artysty-stolarza. Wątek dokumentalny uzupełni prezentacja 9 pieśni w wykonaniu artystek krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”.
Godzinę później w tym samym miejscu odbędzie się muzyczno-gawędziarski jednoosobowy spektakl przywołujący zapomniany świat żydowskiej Lubelszczyzny.
W programie: pieśni w jidysz i po polsku, legendy, anegdoty, historie i skandale z dawnych gazet. To artystyczna podróż do przedwojennych miasteczek, w których jidysz rozbrzmiewał na ulicach, na targach, w domach modlitwy.
Na sam koniec mieszkańcy Kraśnika przeniosą się do Amfiteatru gdzie wystąpią sztukmistrze z różnych części świata. To o godzinie 20.
Będzie to widowisko teatralne o charakterze ulicznego variete z muzyką na żywo, z elementami cyrku, powietrznych akrobacji, fire show, opowieści o literackich bohaterach noblisty Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”. Biorą w nim udział artyści z Argentyny, Chile, Czech, Francji, Stanów Zjednoczonych i Polski.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.