Komunikacja miejska

"To wielka chwila dla Kraśnika". Miasto zaprezentowało nowe autobusy elektryczne [GALERIA, WIDEO]

2024-03-21 22:41

Długo trzeba było na nie czekać ale w końcu są. MPK Kraśnik zaprezentowało pierwsze elektryczne autobusy, które już dzisiaj po raz pierwszy wyjadą na linie. To nie tylko debiut tego typu pojazdów w Kraśniku, ale także premiera tego typu autobusów w Polsce.

Są to pojazdy produkowane w Starachowicach, mogą zabrać 85 pasażerów i są wyposażone w wiele udogodnień takich jak klimatyzacja czy rampa dla osób z niepełnosprawnościami. Bateria wystarczy na przejechanie 300 kilometrów.

O nowych pojazdach mówi Maksym Bratko, dyrektor MPK Kraśnik do spraw eksploatacji i rozwoju:

To wielka chwila dla naszej spółki i wielka chwila dla Miasta Kraśnik. Cztery piękne, nowoczesne, zeroemisyjne autobusy, a do tego premiera tego modelu w Polsce. Autobus bardzo zgrabny, bardzo wydajny. Mam nadzieję, że będą dobrze służyły naszym pracownikom, dobrze służyły naszym mieszkańcom i sprawią, że w mieście będzie się jeździło wygodniej i ciszej.

Dwa autobusy będą jeździć na liniach już dzisiaj, a dwa następne w poniedziałek mówi burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk:

Bardzo się cieszę, że miejska spółka jest coraz bardziej nowoczesna i posiada coraz lepszy tabor. Myślę, że to dopiero początek. Będziemy wymianę tych autobusów kontynuować tak, aby w jakiejś określonej perspektywie w ogóle przejść na transport zeroemisyjny jak najbardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Według prezesa MPK Leszka Zdybickiego, dzięki temu zakupowi spółka jest gotowa do kolejnych wyzwań:

Zakup tych nowoczesnych i wygodnych autobusów jest również dowodem na to, że spółka miejska jest gotowa na wyzwania. To, że te autobusy dzisiaj posiadamy, jest tego dowodem,  że jesteśmy do wyzwań, jakie nam rysuje XXI wiek. 

Prezentacja elektrycznych autobusów w Kraśniku

Koszt 4 nowych autobusów, całej infrastruktury i przeszkolenie pracowników to kwota ponad 9 milionów złotych. Wkład własny z budżetu Miasta Kraśnik na ten projekt wyniósł 1 850 000 zł pozostała kwota to dotacja z NFOŚiGW.