darmowe atrakcje

Tu poczujesz się jak na Islandii! W pow. kraśnickim znajdziesz... gejzery! [ZDJĘCIA + WIDEO]

2023-11-15 16:49

Jeśli do tej pory myśleliście, że najbliższe gejzery spotkacie na Islandii, to nie mieliście racji. Niezwykłe gorące źródło, o którym tu piszemy, jest tym bardziej niezwykłe, że mało kto o nim wie. Gotowi? Oto Źródliska w Łanach, gejzer pow. kraśnickiego i woj. lubelskiego!

Spis treści

  1. „Źródliska” w Łanach – gejzer pow. kraśnickiego
  2. Czym są „Źródliska” w Łanach?
  3. „Źródliska” w Łanach – turystyka
  4. „Źródliska” w Łanach – jak dojechać?

Łany są położone w gm. Gościeradów i choć są sołectwem, nie spotkamy tu zbyt wielu mieszkańców i mieszkanek. W 2011 r. dane mówiły o 552 osobach, ale w tych sprzed dwóch lat wiemy już więc niewykluczone, że ta liczba uszczupliła się do 235.

Tym razem jednak nie to interesuje nas w Łanach.

„Źródliska” w Łanach – gejzer pow. kraśnickiego

Właśnie w jednej z części wsi położone są „Źródliska”, których urok tak zachwycił wojewodę tarnobrzeskiego (do 1998 r. Łany należały do tego obszaru), że w 1996 r. zdecydował się przyznać mu status pomnika przyrody nieożywionej.

Czym są „Źródliska” w Łanach?

„Źródliska” w Łanach to źródło wywierzyskowe, czyli typ bardzo wydajnego źródła krasowego, z którym najczęściej mamy do czynienia w górach. Zwykle – i tak jest również w przypadku „Źródlisk” – na powierzchnię źródła wypływają wody podziemne. Zbiornik w Łanach rozpościera się na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, a strefą ochronną objęto ok. 5 arów. Co jednak jest najbardziej interesujące, woda wypływająca pod ciśnieniem uruchamia warstwę luźnych piasków i wtedy zaczynają się czary. Chociaż specjaliści i specjalistki również na nie mają konkretną nazwę – zjawisko bijących źródeł, czyli tzw. gejzerów.

To jednak nie koniec ciekawostek! Podczas badań ekspertów i ekspertki zaintrygowała temperatura wody, która niezależnie od pory roku i dnia z podziwu godną stałością utrzymuje się na poziomie 10,2-10,3 st. Celsjusza! Czyni to ze „Źródlisk” jedyne miejsce na całym Roztoczu i Wyżynie Lubelskiej, w którym woda jest tak ciepła. Jakby tego było mało, woda nadaje się do picia i wg samorządu gminy Gościeradów ma wręcz „dobry smak i niską zawartość chlorków” (z niektórych analiz wynika, że niewiele wód źródlanych w Polsce mogłoby się tym poszczycić).

„Źródliska” w Łanach – turystyka

Źródła w Łanach są przeznaczone wyłącznie do małego ruchu turystycznego i wypoczynku mieszkańców i mieszkanek, nie są natomiast w żaden sposób wykorzystywane gospodarczo. W ostatnich latach wokół pomnika pojawiły się drewniane mostki, altanki, ławki, stoły, miejsce na ognisko, a nawet zadaszona scena.

Żeby korzystać z uroków tego miejsca, trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach:

  • zakaz rozkopywania, rozorywania najbliższego otoczenia źródliska,zakaz lokalizowania w sąsiedztwie ,,dzikich” wysypisk śmieci lub rzucania śmieci wprost do źródeł,
  • zakaz mycia sprzętu rolniczego przy źródłach,
  • zakaz eksploatacji surowców mineralnych (piasku) w skarpie zbocza przylegającego do źródeł,
  • zakaz niszczenia roślinności w źródłach i najbliższym otoczeniu,
  • zakaz zasypywania wypływów źródlanych,
  • zakaz budowy ujęć wodnych w samym źródlisku, bliskim jego otoczeniu, a zwłaszcza w kierunku dopływu wody do źródliska (kierunek do Salomina i Szczeckich Dołów),
  • zakaz pogłębiania i skracania koryta rzeki Tuczyn na odcinku Łany – Mniszek,
  • zakaz pojenia zwierząt w samym źródlisku,
  • zakaz wznoszenia budowli hydrotechnicznych i piętrzeń wody poniżej źródeł, w wyniku których cofka spiętrzenia objęłaby chroniony obszar źródliska,
  • nakaz utrzymywania czystości przy źródłach – pomniku przyrody nieożywionej.

„Źródliska” w Łanach – jak dojechać?

Do Źródlisk w Łanach wiedzie droga powiatowa nr 2711 Gościeradów – Kosin. Po prawej stronie od niej znajduje się parking dla samochodów.

Gejzer w centrum Poznania. Awaria wodociągowa przy ul. Ratajczaka