Farma wiatrowa Kraśnik

i

Autor: OX2

Zielona energia

Tu powstaje energia dla 16 tysięcy gospodarstw. Farma wiatrowa Kraśnik oficjalnie rozpoczęła pracę

2024-09-19 0:12

Farma wiatrowa Kraśnik oficjalnie przekazana do eksploatacji. Z zielonej energii skorzysta 16 tysięcy gospodarstw w regionie. Pod Kraśnikiem powstało 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 24,15 miliona watów, które produkować będą rocznie około 79 gigawatogodzin energii.

Po uruchomieniu inwestor zapewnia zarządzanie techniczne i komercyjne na podstawie zawartej na 15 lat umowy, gwarantując jednocześnie maksymalną wydajność oraz bezpieczeństwo eksploatacji.

To inwestycja, która wspiera transformację energetyczną w Polsce - mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka:

To jest inwestycja która jest realizowana przez współpracę z samorządem, który będzie miał dzięki temu tańszy prąd. Dzięki temu będzie miał też możliwość uzyskiwania dodatkowych dochodów co jest niezwykle istotne, ale też na co się często nie zwraca uwagi jest to gigantyczny efekt środowiskowy po prostu to jest energia tania, to jest energia, której potrzebują mieszkańcy ale to jest energia czysta, która ma bezpośredni wpływ na jakość naszego powietrza, jakość środowiska w którym żyjemy. Też ma wpływ na te zmiany klimatu, które później obserwujemy w ekstremalnych coraz częstszych niestety zjawiskach pogodowych.

Sprzątanie Lądek Zdrój

Wicewojewoda lubelski Andrzej Maj zwrócił uwagę, że pomimo początkowych obaw mieszkańców wiatraki wpłynęły jedynie na zmianę krajobrazu:

Kształtujemy tę transformację energetyczną. Przejmujemy pewien temat tabu wśród społeczeństwa dlatego, że te demony związane z tą inwestycją naprawdę były bardzo duże. Ja pamiętam to inwestycja od samego początku i wtedy niepokoje społeczne były duże. Okazało się, że po wybudowaniu tego nic się nie wydarzyło wielkiego, nie ma ani hałasu tylko zmiany krajobrazowe.

Inwestor, poza farmą, wybudował także kilka kilometrów dróg. O tym mówi Tomasz Guzowski dyrektor ds. rozwoju biznesu OX2:

Wybudowaliśmy też 5 km dróg i część tych dróg jest drogami gminnymi, publicznymi które zostały wzmocnione na potrzeby transportów. 15 km tras kablowych, a w sumie samych kabli jest położone ponad 40 km. Ta farma wiatrowa będzie rocznie produkowała około 80 gigawatogodzin mocy co pozwala nam zasilić około 16000 gospodarstw domowych.

Przypomnijmy, że inwestor planuje budowę kolejnych farm w powiecie kraśnickim. Chodzi o Urzędów gdzie gmina przystąpiła już do wprowadzenia zmian w projekcie studium i planie zagospodarowania. Turbiny wiatrowe mają pojawić się także na terenie gmin Gościeradów i Annopol.