Ogród sensoryczny w Kraśniku

i

Autor: Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce

Ogród sensoryczny

Wioska Dziecięca w Kraśniku ma swój ogród sensoryczny. Skorzystać z niego może każdy

2023-10-18 22:22

W Kraśniku powstał ogród sensoryczny dla polskich i ukraińskich dzieci. W kraśnickiej wiosce SOS przebywa aktualnie 15 dzieci między innymi z Ługańska i to między innymi dla nich powstał ogród sensoryczny czyli miejsce, które pobudzając wszystkie zmysły ma uzupełniać terapię ogólnorozwojową.

Ogród podzielony jest na kilka stref zmysłów, angażując percepcję na wielu poziomach. Dla dzieci przygotowano m.in. strefę dźwiękową z instrumentami oraz szumem kaskady wodnej, przestrzeń hortiterapii z grządkami do samodzielnej uprawy, ścieżkę sensoryczną z różnymi rodzajami nawierzchni czy park linowy. Wszystko to, przy odpowiednim wykorzystaniu elementów terapii, będzie uspokajać oraz wspierać długą i niełatwą drogę w pracy z traumami i trudnymi doświadczeniami.

Ogród sensoryczny ma być uzupełnieniem terapii specjalistycznej będzie to miejsce sprzyjające integracji dzieci polskich i ukraińskich, ale także całej społeczności z powiatu kraśnickiego, Najważniejsze zadanie ogrodu to skuteczna terapia - wyjaśnia Dariusz Krysiak dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Kraśniku:

Ogród będzie uzupełnieniem działającego tuż obok Centrum Specjalistycznego SOS, gdzie na co dzień dzieci korzystają z darmowego wsparcia m.in. psychologa, logopedy, rehabilitanta czy terapii integracji sensorycznej. Nasi specjaliści wiedzą jak te pozornie zwyczajne przedmioty, które znalazły się w ogrodzie sensorycznym, wykorzystać w codziennej pracy z dziećmi, by prowadzone terapie przynosiły jeszcze lepsze efekty.

Elżbieta Jata, koordynatorka Centrum Specjalistycznego SOS oraz psycholog w SOS Wiosce Dziecięcej wyjaśnia, że terapia sensoryczna na świeżym powietrzu to metoda zyskująca coraz większe uznanie: 

To sprawdzona i coraz popularniejsza na świecie metoda terapii poprzez powrót do natury i pracę na zewnątrz. Głównym założeniem ogrodu sensorycznego jest oddziaływanie na wiele zmysłów jednocześnie. Osiągnęliśmy to dzięki stworzeniu wielu stref, generujących rozmaite bodźce – im więcej z nich działa na dziecko, tym lepiej się ono rozwija. Sadzenie roślin pozwala na obcowanie z przyrodą, a obserwowanie ich cyklu życia i zbieranie plonów pozwala rozumieć otaczający nas świat. Spacerując bosą stopą po ścieżce sensorycznej, pobudzane są receptory odpowiadające m.in. za prawidłowe krążenie. Z kolei w mini parku liniowym dzieci, które mają problemy z równowagą, mogą pracować nad swoją motoryką.

Morderstwo 5-latka

Ogród sensoryczny może odwiedzić każdy, kto będzie chciał. Uroczyste otwarcie ogrodu już 19 października o godzinie 12.