Zbiórka medykamentów

i

Autor: Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego

Zbierają produkty medyczne dla rannych żołnierzy i cywili z Ukrainy

2022-04-15 12:13

Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego organizuje zbiórki środków medycznych dla rannych żołnierzy i cywili z Ukrainy. Prawdopodobnie w ostatnim tygodniu kwietnia całość zebranych środków trafi do naszych wschodnich sąsiadów. Jej bezpośrednim odbiorcą będzie Lwowski Uniwersytet Medyczny.

Taka forma pomocy jest potrzebna szczególnie teraz - mówi Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego:

Pewne nasze możliwości po stronie polskiej się kończą. Urlopy się kończą ludziom. Już każdy z nas w jakimś stopniu pomógł, jakieś środki przekazał, jeśli nie pieniężne, to materialne. To wszystko zaczyna się do pewnego stopnia kończyć, ale musimy sobie zdać sprawę, że właśnie w tym momencie te środki są być może najbardziej stronie ukraińskiej potrzebne. Po pierwsze dlatego, że strona rosyjska przyjęła zupełnie nową taktykę, jak wiemy wyniszczenia dosłownie, co oznacza znaczny wzrost rannych osób. Z drugiej strony miejscowo także strona ukraińska, jak wiemy gdzieś tam pod Chersoniem na przykład, próbuje kontratakować, a zawsze atakujący ponosi większe straty.

Zbierane są:

  • materiały opatrunkowe (bandaże elastyczne, niesterylne, przeciw oparzeniowe i tzw. izraelskie, gazę wyjałowioną, opatrunki indywidualne i okluzyjne do zamykania odmy opłucnowej, opaski elastyczne, chusty i siatki opatrunkowe, szerokie plastry);
  • strzykawki 5 ml., 10 ml. i 20 ml.;
  • instrumenty chirurgiczne (igły sterylne, skalpele, pęsety chirurgiczne i anatomiczne, cewniki w rozmiarach głównie CH 18, 20 i 22, nici chirurgiczne, maseczki jednorazowe, rękawiczki niesterylne);
  • latarki-czołówki;
  • indywidualne apteczki pierwszej pomocy;
  • opaski uciskowe tzw. turnikiety;
  • koce termiczne;
  • podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, np. paracetamol.

Produkty medyczne powinny być z wyższej półki - wyjaśnia Dominik Szulc:

To nie mogą być opaski uciskowe wykonane w taki sposób gdzie elementy płócienne się prują. Elementy plastikowe pękają dlatego, że taką opaskę możemy użyć w apteczce samochodowej. One się nie nadają na warunki pola walki, ponieważ żołnierz upada, wstaje, opiera się o mur, o ścianę, o drzewo. Jest przewracany. Te elementy wyposażenia muszą być wytrzymałe, więc to muszą być wyroby nieco z wyższej półki.

Do 25 kwietnia zbiórka trwa w 3 miejscach na terenie powiatu: W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kraśniku przy ul. ks. Zielińskiego 3, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gościeradowie i w tej w gminie Trzydnik Duży.