Śnieg

i

Autor: Canva Atak zimy w Polsce

pogoda

Zima 2023. Kiedy śnieg w woj. lubelskim?

2023-10-19 19:12

Za nami rekordowo ciepły wrzesień, a październik dopiero niedawno zaczął barwić i zrzucać liście z drzew. Czy to już dobry moment, żeby szukać odpowiedzi na pytanie, kiedy spadnie śnieg w woj. lubelskim?

Choć wysokie temperatury i słoneczne dni jesienią są prawdopodobnie dla wszystkich miłe, specjaliści i specjalistki od klimatu zaznaczają, że nie są dobrym znakiem wobec zmian klimatycznych.

– Ogólnie w klimacie strefy umiarkowanej jesień to jest taki czas – wie o tym każdy przedszkolak – kiedy przyroda szykuje się do zimy. Są dwa najważniejsze sygnały, które o tym mówią – robi się coraz ciemniej, czyli coraz krótszy dzień, i coraz zimniej. Zwierzęta gromadzą zapasy na zimę, niektóre ptaki odlatują, część przygotowuje się do hibernacji, szukają kryjówek, część zmienia futro na zimowe, cieplejsze. Na to wszystko potrzeba czasu i musi się odbyć stopniowo. Tak samo rośliny, zwłaszcza wieloletnie – wartościowe substancje z liści muszą być odesłane do korzeni czy innych organów spichrzowych, dopiero wtedy liście opadają. Im bardziej stopniowo to następuje, tym większe szanse na zdrowe i bezpieczne przetrwanie zimy. Jeśli zmiana następuje nagle i przyroda nie jest przygotowana, zmiany temperatury są gwałtowne, a różnice duże, to jest trudniej. Sami czujemy, jak paskudne dla naszego zdrowia i samopoczucia są te zmiany, kiedy jednego dnia jest pięć, a drugiego dwadzieścia pięć. Ale my możemy zawrócić do domu po sweter albo go zdjąć, a jeż, sarna, sikorka, dąb, pszczoła musi sobie po prostu z tym jakoś poradzić. Oczywiście to nie jest wielki problem, jeśli występuje jednorazowo, jeśli jest po prostu anomalią. Najwyżej trochę mniej osobników tym razem przetrwa zimę, najwyżej będzie trochę więcej chorób, więcej roślin osłabionych itp. Problem jest taki, że to jest trend, a nie anomalia, to zjawisko się powtarza i narasta. I drugi problem - że występuje w kombinacji z innymi czynnikami, jak choćby susza, którą ciepła jesień jeszcze podkręca przez zwiększone parowanie w okresie, kiedy już bilans wodny naprawdę powinien być na plus – tłumaczy edukatorka przyrodnicza dr Marta Jermaczek-Sitak.

Zobacz zdjęcia: Czy zima kiedyś była inna? Zobaczcie stare zdjęcia Lublina pod śnieżną kołderką

Wg prognoz jednak ciepłe jesienne dni wcale się nie skończyły. Choć w piątek 20 października będzie 12 st. Celsjusza, to w sobotę ma być już o 10 stopni cieplej. Temperatury bliżej 20 niż 10 st. będą się utrzymywały do środy. Wg prognoz długoterminowych, średnio 10 st. Celsjusza dziennie możemy spodziewać się po pierwszym tygodniu listopada, co oznacza, że jeszcze przynajmniej przez 3 tygodnie na śnieg nie w woj. lubelskim nie ma szans.

Pierwszych białych opadów w regionie możemy wypatrywać na początku grudnia – prognozy wskazują, że mogą wystąpić już 1 albo 2, ale raczej nie będziemy się nimi długo cieszyć, bo nie ma być wtedy zimniej niż 0 st. Celsjusza.

Zima w Niemczech w środku lata, powódź w Słowenii! Eksperci zabierają głos
Źródło: Zima 2023. Kiedy śnieg w woj. lubelskim?