Kraśnicki Autosan

i

Autor: Filip Zając

Komunikacja miejska

Znaleźli białego kruka i go kupili. Teraz tworzą projekt Kraśnickiego Autosana H9-21

2024-12-18 0:49

Miłośnicy komunikacji miejskiej postawili sobie za cel kupno legendarnego Autosana H9-21. Po długich i żmudnych poszukiwaniach w końcu udało im się znaleźć wymarzony egzemplarz. Trafili na niego przypadkiem i po chwili namysłu kupili go od innego miłośnika autobusów.

Filip Zając dyspozytor w MPK Kraśnik i Michał Pulikowski kierowca z MPK w Lublinie wspólnie zebrali środki, prowadzili poszukiwania, a teraz odnawiają pojazd tak, żeby w przyszłości prezentować go na różnych wydarzeniach i zlotach.

Prezentacja elektrycznych autobusów w Kraśniku

Poszukiwanie tego autobusu trwało już od dłuższego czasu. Wiadomo, że Autosan H9-21 to była podstawa taboru przedsiębiorstw komunikacji samochodowej w Polsce. Praktycznie każdy PKS miał w swoim taborze ten model autobusu. Poszukiwania trwały, nie było to łatwe ze względu na to, że tych autobusów już praktycznie nie ma.  Autobus jest z 1983 roku, czyli ma już ponad 40 lat. Przeszedł remont w fabryce Autosana. No i napędza go silnik polskiej produkcji Andoria 6C T107 o mocy 150 KM. - wyjaśnia Michał Pulikowski.

Ten autobus jest wyjątkowy i przede wszystkim jest polskim produktem.

Gdybyśmy kupili autobus zagranicznej produkcji, no to przypuśćmy, cieszyłby on tylko uwagę miłośników. A tutaj postanowiliśmy nabyć taki pojazd, którym po prostu każdy mieszkaniec podróżował i nie trzeba być tutaj nie wiadomo jakim fanatykiem, żeby ten autobus z daleka odróżnić. Każdy wie, że to jedzie autosan H9-21. I to po prostu był ten cel, żeby każdy wiedział, czym jest ten autobus. - dodaje Filip Zając.

Lublin Radio ESKA Google News
Autor:

Nowi właściciele zarejestrowali już Autosana jako zabytek i pozyskali do niego żółte blachy. Efekty ich pracy możecie obserwować na fejsbukowym profilu.