śmieci

i

Autor: pixabay.com Kraśniczanie zapłacą więcej za wywóz śmieci

Ceny odbioru i gospodarowania odpadami w Kraśniku wzrosną od przyszłego roku

2020-11-04 15:58

Kraśnicki Ratusz niebawem ogłosi drugi przetarg na odbiór i gospodarowanie odpadami na terenie miasta od nowego roku. Podczas pierwszego, do konkursu stanęła jedynie jedna firma, której oferta niemal dwukrotnie przewyższała założony przez miasto budżet.

ESKA XD #008

Przy pierwszym przetargu Urząd Miasta chciał, aby wartość kontraktu, który miał obowiązywać przez półtora roku, nie przekroczyła 9,5 miliona złotych. Jedyna złożona oferta opiewała jednak na kwotę niemal 17 milionów złotych. Obecnie cena odbioru śmieci waha się od 9 do 15 złotych od osoby miesięcznie. Gdyby Ratusz zdecydował się przyjąć ofertę, kraśniczanie płaciliby nawet trzykrotnie więcej.

Przetarg został unieważniony, ale aby podczas następnego nie doszło do podobnej sytuacji, Rada Miasta podczas ostatniej sesji wyraziła zgodę na pewne, zaproponowane przez burmistrza, zmiany w regulaminie odbioru odpadów. O tych, które mają pozwolić najbardziej zminimalizować koszty, mówi zastępca burmistrza Kraśnika Piotr Janczarek:

Najważniejsze zmiany dotyczą tego, aby odpady zielone z pielęgnacji ogrodów trafiały bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W regulaminie zmniejszyła się także nieznacznie częstotliwość odbioru niektórych typów odpadów, np. odpadów wielkogabarytowych czy elektrośmieci.

Urząd Miasta w Kraśniku przekonuje, że choć zmiany nie uchronią mieszkańców przed podwyżkami, to pozwolą je zminimalizować. Aktualne stawki obowiązują od 2015 roku, a jak tłumaczy Ratusz, nie odzwierciedlają one obecnych, realnych kosztów gospodarki odpadami w Kraśniku. W 2019 roku miasto musiało poświęcić na ten cel dodatkowe 2 miliony złotych. Firmę odpowiedzialną za wywóz śmieci od nowego roku, mamy poznać przed końcem grudnia.

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE