NA DROGACH

Ćwiczenia wojskowe na S19. Teren zabezpieczali kraśniccy i lubelscy policjanci [ZDJĘCIA]

2024-03-07 15:15

W środę na trasie S19 pomiędzy Kraśnikiem a Niedrzwicą Dużą odbyły się zaplanowane ćwiczenia wojskowe pk. Dragon-24, podczas których doskonalono umiejętności taktyczno-ogniowe. Nad bezpieczeństwem przebiegu działań czuwali kraśniccy i lubelscy policjanci.

Od kilku dni w Polsce trwają taktyczne ćwiczenia wojskowe DRAGON-24, w których biorą udział żołnierze państw członkowskich NATO (łącznie około 90 tys. żołnierzy z wszystkich krajów członkowskich sojuszu oraz ze Szwecji). Działania te zostały zaplanowane na obszarze Europy Środkowej, a jednym z gospodarzy, na terenie którego są prowadzone, jest nasz kraj. Celem wszystkich tych działań jest przetestowanie zdolności wojsk NATO do reakcji na potencjalny kryzys zbrojny.

Ćwiczenia wojskowe DRAGON-24 w woj. lubelskim

W środę (6 marca) jedno z takich zaplanowanych ćwiczeń odbyło się na drodze ekspresowej nr 19 w woj. lubelskim, pomiędzy Kraśnikiem a Niedrzwicą Dużą. To właśnie na tym terenie 17 Wielkopolska Brygada i sojusznicy sprawdzali swoje umiejętności taktyczno-ogniowe, a całość przebiegła według ściśle określonego scenariusza.

Zostać żołnierzem czy tylko wspiąć się na czołg? Uczestnicy Pikniku Wojskowego w Lublinie mieli wiele możliwości.

„Od strony Rzeszowa w kierunku Lublina trasą S-19 poruszała się kolumna wojskowa z opancerzonymi transporterami. W pewnym momencie wskutek awarii jednego z nich, doszło do najechania na niego przez inny jadący w kolumnie transporter. Wskutek wypadku kilka osób doznało obrażeń. Jeden z pojazdów stanął w ogniu – opisuje kom. Anna Kamola z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Na miejscu zdarzenia zadysponowano straż pożarną, ratowników medycznych, a także funkcjonariuszy ruchu drogowego KMP w Lublinie oraz KPP Kraśniku. Zadaniem policjantów było zabezpieczenie miejsca wypadku oraz wyznaczenie objazdów”.

W trakcie przeprowadzanych ćwiczeń odcinek S19 między Kraśnikiem i Niedrzwicą Dużą został całkowicie zamknięty dla ruchu innych pojazdów. Kierowcy musieli korzystać z objazdów „starą 19”.

Zobacz zdjęcia!