Quady dla strażaków

i

Autor: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku

Straż pożarna

Druhowie z powiatu kraśnickiego otrzymali nowy sprzęt. Quady trafiły do 8 jednostek

2023-10-12 0:12

Strażacy ochotniczy z naszego regionu dotrą tam gdzie wcześniej sprawiało im to trudności. Jednostki OSP otrzymały quady z przyczepkami i wyposażeniem. Koszt jednego takiego pojazdu to ponad 80 tysięcy złotych. Zakupiła je komenda wojewódzka ze środków unijnych.

Quady mają także wesprzeć strażaków między innymi w likwidacji skutków zdarzeń, które stanowią zagrożenie w trudnodostępnym terenie.

O szczegółach mówi młodszy brygadier Piotr Michałek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku:

Pojazdy specjalne typu quad na przyczepie przystosowane zostały do transportu strażaków i sprzętu na miejsce działań ratowniczych. Pojazdy te są odpowiedzią na potrzebę uzupełniania sprzętu specjalistycznego o taki, który wjedzie tam, gdzie nie poradzi sobie samochód ratowniczo-gaśniczy czy lżejszy pojazd specjalistyczny.

Ich masywna konstrukcja, napęd na 4 koła z automatyczną blokadą mechanizmu różnicowego pozwoli pokonywać wzniesienia, poruszać się po wałach przeciwpowodziowych, przemieszczać się po podmokłym terenie, błocie, kamieniach, śniegu czy piasku. Dzięki temu, że każdy quad w zestawie posiada przyczepę do transportu, pojazdy te stają się mobilnym i skutecznym narzędziem do ratowania życia, zdrowia, mienia i środowiska.

Dzięki quadom ratownicy będą mogli dotrzeć do osób poszkodowanych znajdujących się w trudno dostępnym miejscu, niosąc im pomoc. Świetnie sprawdzą się również w działaniach ratowniczo-gaśniczych dzięki innowacyjnym, przenośnym i kompaktowym urządzeniom do wytwarzania i podawania piany. Pojazdy dodatkowo wyposażone są w podnoszony i opuszczany pług oraz dodatkowe oświetlenie pola pracy.

Dramatyczna akcja strażaków w Ostródzie. Staruszek czekał na ratunek z doniczką na głowie owinięty szmatami

Kraśnicka jednostka otrzymała 8 takich pojazdów i trafią one do OSP z terenu powiatu. Konkretnie do Blinowa, Bobów, Gościeradowa, Liśnika Dużego, Szastarki Stacja, Wilkołaza, Trzydnika Dużego i Zakrzówka.