Tegoroczna lektura to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku.
Więcej o "Nad Niemnem" możemy przeczytać na stronie Narodowego Czytania.
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.
— czytamy na stronie.
W Narodowym Czytaniu Kraśnik uczestniczy aktywnie już od kilku lat. Mieszkańcy chętnie gromadzą się w specjalnie przygotowanych miejscach gdzie wspólnie czytają polską literaturę. Na Narodowe Czytanie w Kraśniku zaprasza Michał Zimowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku:
Spotykamy się we wtorek, 12 września o godzinie 16:00 w Dzielnicy Starej przy Głównej Bibliotece. Drugi raz w środę, 13 września o godzinie 16:00 w Dzielnicy Fabrycznej w Centrum Kultury i Promocji. Serdecznie zapraszam do udziału.
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.