Malina

i

Autor: Pixabay

Rolnictwo

Niektórzy stracili całe uprawy i teraz liczą na wsparcie. Na co mogą liczyć rolnicy?

2024-06-05 1:07

Mróz i przymrozki zniszczyły uprawy sadowników z powiatu kraśnickiego. Setki rolników zgłosiło się do urzędów w celu wyliczenia strat. W samym Urzędowie wpłynęło blisko 1000 takich wniosków. Straty tutejszych sadowników szacuje się pomiędzy 80 a 100 procent. Niektóre uprawy dobił jeszcze grad.

O stratach w gminie mówi wójt Paweł Dąbrowski:

Straty te są ogromne wynoszące w sadach jabłoniowy od 80 do 100%, w krzewach od 50 do 80%, a jeśli dotyczyły kogoś opady gradu, to już w 100 procentach. 

A na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy?

Możliwa jest pomoc w formie kredytów preferencyjnych z dopłatą do oprocentowania z ARiMR oraz w formie umorzenia części płatności podatku rolnego. Po oszacowaniu strat przez Komisję, następnie po sporządzeniu protokołów oraz po potwierdzeniu protokołu przez Urząd Wojewódzki możliwa będzie pomoc w formie częściowych rekompensat wypłacanych przez ARiMR.

Andrzej Zieliński wspomina koszmarny wypadek. Wszystkie żebra połamane. "Mam problem z oddechem"

Przypomnijmy, że w maju momentami temperatura spadała nawet do -11 stopni przy gruncie, a kilka godzin takiego mrozu wystarczyło, żeby uszkodzić rośliny na etapie kwitnienia. Rolnicy szacują straty nawet w setkach tysięcy złotych.