Burza nad Lublinem. Czarne chmury przykryły miasto, słychać grzmoty [GALERIA]

i

Autor: MG

POGODA

Po upale będą gwałtowne burze. Są nowe ostrzeżenia IMGW i alert RCB dla mieszkańców Lubelszczyzny

2024-06-28 9:15

W tym tygodniu upał daje się we znaki mieszkańcom woj. lubelskiego. Meteorolodzy prognozują, że po temperaturach przekraczających 30 stopni Celsjusza, nad nasz region mogą nadciągnąć gwałtowne burze, przed którymi ostrzega także alert RCB.

Najpierw upał, potem burze

Od czwartku (27 czerwca) do piątkowego wieczoru w woj. lubelskim obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem. W tym czasie termometry w dzień wskazują temperaturę znacznie przewyższającą 30 stopni C. Niestety, meteorolodzy prognozują, że po upalnych dniach nad nasz region mogą nadciągnąć gwałtowne burze, podczas których lokalnie może spaść także grad.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w tej sprawie ostrzeżenia I i II stopnia dla całego woj. lubelskiego. Te zaczynają obowiązywać w piątek (28 czerwca) od godz. 14 do północy. W trakcie burz mogą wystąpić silne opady deszczu od 20 do 50 mm, a wiatr może wiać z prędkością nawet do 80 km/h.

Lubelskie. Tak wyglądała nocna burza

Alert RCB dla mieszkańców woj. lubelskiego

Przed gwałtownymi burzami nadciągającymi nad nasz region ostrzega także rozsyłany mieszkańcom Lubelszczyzny alert RCB.

„Uwaga! Dzis (28.06) prognozowane burze z silnym wiatrem, ulewnym deszczem i lokalnie gradem. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek” – to treść SMS-a, który już od piątkowego poranka otrzymują kolejni mieszkańcy woj. lubelskiego.

Zobacz także galerię: Burza nad Lublinem. Czarne chmury przykryły miasto, słychać grzmoty

Źródło: Po upale będą gwałtowne burze. Są nowe ostrzeżenia IMGW i alert RCB dla mieszkańców Lubelszczyzny