Pomnik 24. Pułku Ułanów

i

Autor: Miasto Kraśnik/krasnik.eu

Renowacja

Pomnik 24. Pułku Ułanów zyskał nowe oblicze

2023-07-03 10:06

Pomnik 24. Pułku Ułanów w Kraśniku zyskał nowe oblicze. Zakończyły się prace związane z renowacją. W ten weekend w trakcie Święta Pułkowego został oficjalnie odsłonięty. To ze środków z budżetu miasta.

Monument, który znajduje się przy kościele przy ulicy Klasztornej, był już w bardzo złym stanie. Czas zrobił swoje. Pewne elementy pomnika groziły odpadnięciem, a inskrypcje na tablicach stały się słabo czytelne. Tak wyglądał przed renowacją:

Pomnik 24. Pułku Ułanów

i

Autor: Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego

Historia 24. Pułku Ułanów

4 kwietnia minęły 102 lata od kiedy w Kraśniku zaczął stacjonować 24 Pułk Ułanów. Żołnierze na co dzień przebywali w opuszczonych koszarach carskich przy ulicy Urzędowskiej. Do dzisiaj w naszym mieście ciągle żywe są tradycje pułku. Kultywuje je między innymi Muzeum Regionalne. Co roku w naszym mieście odbywa się też wspomniane Święto Pułkowe.

A jak wyglądały początki ułanów w Kraśniku? O tym mówi Mateusz Chaberek, pracownik Muzeum Regionalnego w Kraśniku:

Na początku kwietnia 1922 roku zapadła decyzja, że te kraśnickie koszary zostaną przejęte przez nowo utworzony 24 pułk ułanów. On powstał z ochotniczego pułku, który walczył z armią konną w roku 1920 i przez następny rok tułał się po różnych miejscach, nie miał swojego stałego garnizonu. 100 lat temu trafił tutaj do kraśnika i ułani bardzo szybko zaczęli się w tych starych koszarach zadomawiać. Koszary zostały odnowione i pułk bardzo szybko wrósł tutaj w społeczność Kraśnika i okolic, uczestnicząc w obchodach różnego rodzaju świąt państwowych, obchodząc także swoje święto pułkowe.

24. Pułk Ułanów w Kraśniku 

Pomnik 24. Pułku Ułanów to nie jedyna forma upamiętnienia działalności ułanów. To są też elementy miejskiej architektury:

Niewiele pozostało już świadectw materialnych po 24 Pułku Ułanów. Są to dwie stajnie, układ urbanistyczny z ulicami będącymi drogami wewnętrznymi w koszarach pułkowych, które teraz są drogami miejskimi. To dawna Wartownia, czyli obecnie Urząd Stanu Cywilnego. Jest też pozostałość nasypu między USC i ulicą Koszarową, na którym biegły tory wąskotorówki łączącej stację kolejową z koszarami.

— wylicza burmistrz Wojciech Wilk.