Podobnie jak podczas ostatniej edycji, miasto zostanie podzielone na 7 części. Do każdej z nich będzie mogło trafić do 55 tysięcy złotych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone np. na stworzenie placów zabaw czy budowę parkingów. Więcej na temat Budżetu Obywatelskiego mówi burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk:
Budżet Obywatelski to dobra okazja do takiej społecznej aktywizacji, bo to kraśniczanie współdecydują o wydatkowaniu środków publicznych. Moim zdaniem to bardzo dobra forma współpracy samorządu z mieszkańcami i jest to też bardzo ważny element prac nad programem rozwoju lokalnego dla Miasta Kraśnik. Będzie miał on wpływ na pozyskanie dofinansowania z Funduszy Norweskich.
Kraśniczanie będą mogli zgłaszać swoje inicjatywy przez Internet lub w Urzędzie Miasta. Nabór pomysłów będzie trwał od 28 września do 5 października. Następnie komisja zweryfikuje je pod kątem formalnym oraz merytorycznym. Projekty, na które swój głos będą mogli oddać kraśniczanie, poznamy przed 16 października. Samo głosowanie będzie odbywać się pomiędzy 26 a 30 października, zaś oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 31 października. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2021 roku.
Tak jak podczas Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok, głosowanie będzie odbywać się zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Swój głos będą mogli oddać wszyscy mieszkańcy Kraśnika, którzy ukończyli 16 lat. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Budżetu Obywatelskiego.