Szpital w Kraśniku

i

Autor: SPZOZ w Kraśniku

Zdrowie

Szpital w Kraśniku tonie w długach. Jest już program naprawczy na najbliższe lata

2024-02-09 0:27

Kraśnicki szpital tonie w długach. Po pożyczkach od banków czy samorządów konieczne było zawarcie wysokoprocentowej umowy z parabankiem. Placówce brakuje pieniędzy na wypłaty, a dyrekcja zapowiada zwolnienia, reorganizację oddziałów i dalsze inwestycje.

To zostało zawarte w "Programie naprawczym SPZOZ w Kraśniku na lata 2023-2026". Dokument zatwierdziła jeszcze w styczniu Rada Powiatu.

Sytuacja już od dłuższego czasu jest nieciekawa. Dług szpitala sięga ponad 30 milionów złotych i dalej rośnie. Lecznica pomimo wypracowywania kontraktu nadal generowała straty. Jaki jest główny powód takiej sytuacji?

Pokrycie samych ustawowych wzrostu wynagrodzeń.

— wyjaśnia dyrektor Maria Słota i dodaje, że straty spowodowane są także nieadekwatną wyceną świadczeń zdrowotnych:

Straty te nie są spowodowane tym, że my nie pracujemy, są spowodowane nieadekwatną do ponoszonych kosztów wyceną świadczeń.

Jak zatem poprawić sytuację lecznicy?

Optymalizacja zatrudnienia personelu niemedycznego, przede wszystkim sekcji sprzątającej. Przede wszystkim nie chcemy zmniejszyć dostępności naszym pacjentom do leczenia szpitalnego. Chcemy pozyskiwać nowe środki. Chcemy doprowadzić do wzrostu ilości wykonywanych i świadczeń i otrzymywanych płatności za nie.

Kaczyński mówi o politycznych mordach - komentarze posłów

Plan naprawczy zakłada też wiele nowych inwestycji między innymi rozbudowę SORu czy modernizację lądowiska.

Dyskusję radnych o planie naprawczym dla szpitala znajdziecie na stronie Powiatu Kraśnickiego. W systemie eSesja jest też dostępny dokument do wglądu. Dzisiaj o trudnej sytuacji lecznicy będą debatować miejscy radni podczas nadzwyczajnej sesji.