lato 2024

Te kąpieliska w woj. lubelskim są już otwarte. Na rozpoczęcie sezonu czekają kolejne

2024-06-21 10:05

We wszystkich czterech kąpieliskach działających w regionie woda jest przydatna do kąpieli – poinformowała w piątek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie. Na otwarcie sezonu oczekuje ponad 30 miejsc wypoczynku nad jeziorami i zalewami.

Jak przekazała rzecznik WSSE w Lublinie Agnieszka Dados, jako pierwsze w województwie lubelskim działalność rozpoczęło otwarte w sobotę kąpielisko Glinianki w Chełmie. Od piątku natomiast otwarte są: zalew miejski w Zamościu, zalew w Kraśniku i Maczuły w miejscowości Horodysko. Wodę w tych zbiornikach sanepid ocenił, jako przydatną do kąpieli.

Badania jakości wody, mające na celu ocenę jej przydatności do celów rekreacyjnych, sanepid prowadzi w 36 kąpieliskach oraz dwóch miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, które zostały oficjalnie zgłoszone przez organizatorów zgodnie z przepisami.

Ogień, wianki i woda, czyli "Sobótka" w Lublinie

- Woda w tych miejscach jest monitorowana pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych, takich jak Escherichia coli i enterokoki, a także obecności zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozwoju makroalg lub fitoplanktonu, oraz innych zanieczyszczeń, jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne i inne odpady, których nie można usunąć z wody na bieżąco – wymieniła Dados.

Uzupełniła, że w minionym sezonie letnim kąpieliska w województwie najczęściej były zamykane z powodu przekroczenia parametrów mikrobiologicznych.

Badania prowadzi sanepid oraz organizator kąpieliska. Informacje dotyczące jakości wody w kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli są dostępne na stronie internetowej serwisu kąpieliskowego prowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny, a także na stronach powiatowych i wojewódzkiej stacji sanepidu.

Quiz geograficzny. Znasz rzeki przepływające przez woj. lubelskie?

Pytanie 1 z 10
Która rzeka przepływająca przez Lublin jest największa?

Zobacz także: Ciepło i leniwie. Tak wygląda czerwcowe popołudnie w lubelskim skansenie. Zobacz

Źródło: Te kąpieliska w woj. lubelskim są już otwarte. Na rozpoczęcie sezonu czekają kolejne