Przebudowa będzie mieć miejsce na odcinkach znajdujących się w Kraśniku, Urzędowie oraz Lasach. Do przetargu na realizacje tego zadania stanęło 6 firm. Budowa obwodnicy może znacznie wpłynąć na funkcjonowanie miasta. Samorządowcy zwracają uwagę na dwa aspekty - pierwszym z nich jest lokalna gospodarka, o czym mówi Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla:
W okolicach tej drogi 833 jest zlokalizowana strefa ekonomiczna, a w przyszłości, wspólnie z miastem, chcemy tę strefę poszerzyć 10-krotnie, na przynajmniej 250 hektarów. To mogłoby już pokusić inwestorów strategicznych z całej Europy i świata. Oprócz tego obecna Droga Wojewódzka nr 833, czyli ulica Urzędowska, jest już bardzo zakorkowana w godzinach szczytu, przedłużenie alei Tysiąclecia też już jest drogą bardzo często uczęszczaną, więc dla mieszkańców jest ona również bardzo potrzebna.
Drugim aspektem jest komfort mieszkańców, na co zwraca uwagę Burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk:
W sposób zdecydowanie szybszy będą mogli dotrzeć do Lublina. Wiele osób z Kraśnika w Lublinie pracuje, więc skróci się też ten czas na dojazd do pracy. Z drugiej strony też jesteśmy w stanie zaoferować w naszym mieście tańsze mieszkania, więc wiążę z tym również tego typu nadzieje, że część osób zadecyduje, że można mieszkać w Kraśniku i spokojnie dojeżdżać do większych ośrodków do pracy.
Wykonawca północnej obwodnicy Kraśnika powinien zostać wybrany jeszcze w czerwcu. Optymistyczny plan zakłada, że przekazanie budowy nastąpi we wrześniu.