Obiekty 3D, które znajdują się na wirtualnej makiecie Zakrzówka, powstawały poprzez odczytywanie starych planów, zdjęć czy opowieści mieszkańców.
Dzięki makiecie będziemy mogli zobaczyć Zakrzówek, którego już nie ma, którego nie pamiętamy, albo po prostu nie znamy.
O szczegółach mówi Dariusz Wajs, jeden z autorów makiety:
Będziemy próbować przedstawić, z wykorzystaniem chociażby tego modelu poprzedniego kościoła, taką próbę wizualizacji tego jak Zakrzówek wyglądał jeszcze w tej erze przed powstaniem cukrowni, która tutaj zmieniła i przestrzeń i także postrzeganie tej miejscowości ze wsi do takiego niewielkiego miasteczka. Chociaż nie posiadającego praw miejskich, ale patrząc tutaj zabudowa chociażby której mamy ślad po układzie ulic świadczy, że taka zabudowa miasteczkowa tutaj była.
Tworzenie makiety to mozolna i niełatwa praca - dodaje Grzegorz Pietraszek, kolejny autor makiety:
Nie jest to zadanie łatwe i szybkie, ale przez ten rok udało nam się blisko setkę tych obiektów stworzyć. Cukrownia to tak na dobrą sprawę od niej się cały ten pomysł projektu zaczął. Bardzo spontanicznie wyszedł pomysł odbudowy i zrekonstruowania w formie cyfrowej Dworu w Nowym Zakrzówku.
Tworzenie wirtualnej makiety zbliża się ku końcowi, a autorzy szukają miejsca gdzie mogła by się ona prezentować na stałe. Być może będzie ona udostępniona w Muzeum Wsi Zakrzóweckiej, które ma powstać w Bystrzycy.