Autobus MPK Kraśnik

i

Autor: MPK Kraśnik

Komunikacja publiczna

Związek komunikacyjny w Gościeradowie? Niektórzy mieszkańcy i radni mają obawy

2024-02-29 11:24

Gmina Gościeradów robi pierwszy krok, by dołączyć do Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego Ziemi Kraśnickiej. Radni niemal jednogłośnie poparli uchwałę intencyjną w tej sprawie.

Nie oznacza to jeszcze, że związkowe autobusy będą tu kursować. To dopiero pierwszy krok. Teraz czas negocjacje dotyczące tego gdzie miałyby kursować poszczególne linie.

Z pomysłem dołączenia do Związku nie po drodze jest niektórym mieszkańcom, którzy zwrócili uwagę na mały ruch pasażerski w gminie:

Obecnie przez Księżomierz jeździ bus Ar-trans, który wykonuje dziennie 13 kursów w jedną stronę i 14 w drugą. Wiele ludzi w domu ma auta, a nawet kilka i tym środkiem transportu się przemieszczają do lekarza czy urzędu. Przez 3 miesiące kursowała inna firma i ani jednej osoby nie było z Księżomierzy do Gościeradowa do lekarza czy do urzędu gminy, do banku, więc pytanie czy te autobusy będą kursowały i czy warto gminę zadłużać?

Zarzuty te odparł wójt Mariusz Szczepanik który jest świadomy tego, że niektóre linie mogą być nierentowne. Jednak przyjęcie uchwały intencyjnej to tylko jeden z etapów. Finalnie może być tak, że Gmina Gościeradów nie będzie miała związkowych linii:

Jeżeli w czasie negocjacji ze Związkiem okaże się, że to jest bardzo niekorzystne, to na pewno o tym państwa poinformuję i uchwała może być niezrealizowana, bo to jest wiele niewiadomych, na które nie potrafimy dzisiaj odpowiedzieć.

Czy to koniec kariery Jarosława Kaczyńskiego? - Jan Maria Jackowski

Jeżeli Gmina przejdzie wszystkie formalności i uda się ustalić rentowne połączenia to związkowe autobusy kursowałyby tu już w przyszłym roku.