Tablica na Kościuszki 26

i

Autor: Miasto Kraśnik

Historia

Żydzi z Kraśnika zostali upamiętnieni. Na fasadzie kamienicy pojawiła się tablica

2024-06-26 0:00

Ma to związek z ubiegłorocznymi obchodami 80. rocznicy Akcji „Reinhardt” przeprowadzonej przez niemieckiego okupanta, której celem było wymordowanie polskich Żydów z 5 dystryktów Generalnego Gubernatorstwa.

Więcej mówi starosta kraśnicki Zbigniew Dżugaj:

W celu upamiętnienia tych wydarzeń na fasadzie budynku Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku przy ul. Kościuszki 26 została odsłonięta tablica upamiętniająca Żydów z Kraśnika, polskich obywateli, którzy stali się ofiarami nazistowskiej eksterminacji. Inicjatorem upamiętnienia jest Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Wspólnie z Przewodniczący Rady Powiatu w Kraśniku Jacek Dubiel złożyłem kwiaty przed tablicą pamiątkową.

Jak dodał burmistrz Krzysztof Staruch to była zbrodnia na polskich obywatelach:

To co robili naziści na czele z Adolfem Eichmannem, miało służyć jednemu celowi: unicestwieniu całego narodu żydowskiego żyjącego na polskich ziemiach, unicestwieniu kilku milionów polskich obywateli. Przy wszystkich różnicach dzielących Polaków i Żydów, łączyło ich przed wybuchem wojny jedno - byli polskimi obywatelami.

Pocięła kochanka maczetą i samurajskim mieczem

W Kraśniku mamy wiele śladów po Żydach, którzy kiedyś tu mieszkali. Jest stara syngagoga, łaźnia żydowska czy mykwa przy ulicy Bagno.