2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej powiększyła się o 50 ochotników. Tak wyglądało ich ślubowanie w Kraśniku

2023-03-13 14:40

50 nowych żołnierzy wstępujących w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło wojskową przysięgę. Uroczyste ślubowanie odbyło się 11 marca na placu przy Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.

W uroczystości uczestniczyli nie tylko dotychczasowi i nowi członkowie 2 LBOT, ale także rodziny ochotników, mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości oraz przedstawiciele władz i kombatanci. Przysięga terytorialsów odbyła się w Kraśniku po raz drugi w historii. Nowo zaprzysiężeni żołnierze WOT będą skierowani na służbę w jednym z pięciu pododdziałów lubelskiej formacji: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu.

– To już 47. przysięga wojskowa naszych żołnierzy, a zarazem pierwsza pod moim dowództwem. To wyjątkowy dzień wspólnoty żołnierzy i pracowników zjednoczonych jedną misją. Możemy śmiało patrzeć w przyszłość, wiedząc jak wiele nasza brygada osiągnęła do tej pory. Mamy powody do dumy (…) Wyrażam ogromne zadowolenie z waszej postawy podczas szkolenia. Wzorowo wykonaliście postawione wam zadania, poznaliście własne możliwości, zapoznaliście się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Dziś bierzecie na siebie wielkie wyzwanie i zobowiązanie wobec ojczyzny i narodu. Jestem pewien, że podołacie – powiedział w sobotę do nowych żołnierzy dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT, płk Zbigniew Krzyszczuk.

Kraśnicki batalion

Od jesieni 2022 r. przy ul. Lubelskiej w Kraśniku oficjalnie działa 24. batalion lekkiej piechoty, mieszczący się w szeregach 2 LBOT.

– Na ochotników czekają jeszcze wolne stanowiska, zarówno do terytorialnej służby wojskowej, jak i etaty dla żołnierzy zawodowych. Docelowo pododdział będzie liczyć ponad 650 żołnierzy, a jego stałym rejonem odpowiedzialności są powiaty: kraśnicki, janowski i opolski – zaznacza por. Marta Gaborek, rzeczniczka prasowa 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak zostać terytorialsem?

W tym roku na Lubelszczyźnie odbędzie się jeszcze kilka szkoleń podstawowych dla osób, które chcą sprawdzić się w wojskowych realiach. Zostały one zaplanowane w następujących terminach:

  • 12 – 27 maja,
  • 30 czerwca – 15 lipca (w ramach „Wakacji z WOT”),
  • 15-30 września,
  • 17 listopada – 2 grudnia,
  • oraz 16 grudnia z kontynuacją podczas ferii zimowych w 2024 r.

– Z kolei dla żołnierzy rezerwy zaplanowano jeszcze cztery szkolenia wyrównawcze rozpoczynające się w terminach: 12 maja, 1 lipca, 15 września oraz 7 października – dodaje Gaborek.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej znajdziecie na tej stronie.

Zobacz także: Terytorialsi ćwiczą przy granicy z Białorusią

Źródło: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej powiększyła się o 50 ochotników. Tak wyglądało ich ślubowanie w Kraśniku