mróz

i

Autor: canva/imgw

pogoda

Arktyczne powietrze nad Polską! Silny mróz, nawet minus 10 stopni Celsjusza!

2023-11-21 7:41

Wtorek i środa to bynajmniej nie będą ciepłe dni. Polska pozostaje w polarnej masie powietrza, co oznacza, że część z nas odczuje duże ochłodzenie. – W środę rano w całym kraju nawet kubki termiczne zaczną ubierać się w ciepłe kurtki – twierdzi IMGW.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na zachodzie i północy Europy pogodę kształtują wyże z centrami nad Atlantykiem i Szwecją. Pozostały obszar kontynentu, w tym Polska, jest w zasięgu niżu znad Morza Tyrreńskiego. Pozostajemy w polarnej morskiej masie powietrza – na południu cieplejszej, ale nad północną część kraju zaczyna napływać powietrze pochodzenia arktycznego.

Pogoda na wtorek 21 listopada

Mieszkańcy północno-wschodniej połowy kraju odczują już zimę – nie pozostawia złudzeń IMGW.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1000 hPa i będzie rosło.

We wtorek na południu zachmurzenie całkowite, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami, tylko nad morzem rozpogodzenia. Na południu i zachodzie opady deszczu, na pozostałym obszarze też deszczu ze śniegiem, a na północnym wschodzie oraz w górach śniegu. W Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej około 10 cm. Miejscami, głównie na obszarze od Pomorza po Lubelszczyznę i Podkarpacie, opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie.

Temperatura maksymalna od -2 st. C na północnym wschodzie, od 0 st. C do 3 st. C w centrum, od 4 st. C do 9 st. C na zachodzie, południu oraz nad morzem. Na północnej połowie kraju temperatura maksymalna wystąpi w pierwszej części dnia. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy na północy zachmurzenie małe i umiarkowane, w centrum duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, na południu całkowite. Na południu oraz w centrum opady deszczu ze śniegiem i śniegu, przejściowo opady marznące powodujące gołoledź. Nad ranem słaby deszcz możliwy też na wybrzeżu. Po opadach nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie.

Pogoda na środę 22 listopada

W środę rano w całym kraju nawet kubki termiczne zaczną ubierać się w ciepłe kurtki – pisze z uśmiechniętą emotką IMGW, choć jeszcze nie wiemy, czy my także będziemy mieli tego dnia nastrój do żartów.

Wszystko przez to, że temperatura minimalna tego dnia to od -10 st. C lokalnie na północnym wschodzie, około -5 st. C w centrum, do -1 st. C, 0 st. C na południu i 1 st. C na wybrzeżu. Wiatr będzie słaby, północno-wschodni i północny. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na południu duże z większymi przejaśnieniami i tam miejscami słabe opady śniegu. Na wybrzeżu zachodnim możliwy przelotny deszcz.

Piękna zima w Warszawie. Spadło kilka centymetrów śniegu
Listen on Spreaker. Źródło: Arktyczne powietrze nad Polską! Silny mróz, nawet minus 10 stopni Celsjusza!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE